Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Пауло Коелјо – Како да побарате помош од универзумот и да го добиете она што го сакате: Секој ја има оваа моќ, но 1 работа ве саботира

Пауло Коелјо открива – како да побарате помош од Универзумот и да го добиете она што го сакате!

Познатиот писател Пауло Коелјо напиша бројни книги кои пренесоа различни насоки за личен развој на луѓето и ја разбудија свеста и радоста во нив, а една од омилените и најчитаните книги е „Алхемичарот“. Во тој дел Коелјо напиша реченица што одекна во светот и охрабри многумина да станат свесни за моќта што ја поседуваат – „Кога сакате нешто, целиот Универзум ќе направи заговор за тоа да го добиете“. Тој објасни дека сè зависи од енергијата или вибрациите што ги емитуваме кога ја поставуваме нашата намера.

Во едно од интервјуата, Коелјо истакна дека оваа реченица е производ на неговото лично животно искуство. „Овие зборови доаѓаат од она што го доживеав во мојот живот, а тоа е – кога навистина сакав нешто, го добив“. Тој објасни дека она што го добиваме во нашите животи зависи исклучиво од начинот на кој размислуваме и што проектираме. Ако проектираме негативно, сосема е можно тоа да го добиеме.

„Се е негативно или позитивно. Универзумот не мисли дека знаете дека го имате овој супер свесен ум кој понекогаш привлекува трагедија, привлекува лоши работи бидејќи сакате да бидете жртва. Да се ​​биде жртва значи да се оправдуваш себеси за неуспеси и многу фрустрации во животот“ – изјавил Коелјо. Кога се сомневаме во себе, ние сме песимисти и постојано развиваме негативна низа на настани, Универзумот забележува дека зрачиме со негативност и мислиме дека тоа го правиме свесно, дека тоа го посакуваме, затоа негативното ни се враќа.

„Универзумот ви помага – ако сакате да бидете успешни, универзумот ќе ви помогне“. – додаде Коелјо во интервју за Опра Винфри. Затоа, размислете позитивно за вашите соништа, желби, планови, верувајте дека сè можете да постигнете, испратете позитивни вибрации во Универзумот и тие ќе се вратат кај вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement