Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Откријте кој скапоцен камен ви припаѓа според месецот во кој сте родени

Дали знаевте дека месецот во кој сте родени исто така е награден со скапоцен камен што открива нешто за вашата личност и исто така може да ви помогне да ги откриете вашите позитивни црти? Дали ви одговара аметист или на пр. тиркиз? Пронајдете го вашиот скапоцен камен…

На скапоцените камења секогаш им се припишувале одредени енергетски и лековити ефекти. Индустријата за убавина го откри ова многу одамна и сега сме посветени на масирање на лицето со валјаци изработени од розов кварц за поголема енергија или додавање на скапоцени камења во водата, кои треба да бидат збогатени со вредни минерали. Од друга страна, модните трендови повикуваат на накит украсен со шарени камења.

Ако барате подарок за некој близок или барате накит украсен со скапоцен камен што ви одговара по месец на раѓање, еве еден интересен водич:

Скапоцен камен за јануари: Црвен гранат

Јануари претставува нов почеток, па не е ни чудо што тој е симболизиран со гранат. Тоа е скапоцен камен што треба да придонесе за отворање нови можности за носителот. Претставува цврстина и издржливост. Совршено се вклопува во карактеристиките на јануарските деца на кои леснo им оди фокусирање и размислување логично – гранатот ќе ја направи посилна.

Скапоцен камен за февруари: Аметист

Најчесто се вели дека луѓето родени во февруари се многу креативни и весели. Нивниот скапоцен камен е пурпурен аметист и од една страна ја промовира креативноста, но исто така треба да помогне во смиреноста и одржувањето на мирот со оние околу нив.

Скапоцен камен за март: Аквамарин

Аквамаринот од мраз сина боја беше доделен на март, а морнарите еднаш го носеа за да им донесе среќа. За сите родени во март се вели дека се балансирана личност. Аквамаринот скапоцен камен ја подобрува оваа внатрешна смиреност. Покрај тоа, тој не е само камен за морнарите, туку и за патниците воопшто, и треба да обезбеди сигурност, издржливост и храброст.

Скапоцен камен за април: Дијамант

Дијамантот е скапоцен камен кој се цени како еден од најскапоцените скапоцени камења во светот. Белиот дијамант означува непобедливост, чистота и моќ и треба да му помогне на носителот да ги избрка токсичните енергии и стресот и да му обезбеди самодоверба. Значи, дијамантот е совршен за секој што слави роденден во април, бидејќи се вели дека станува збор за луѓе насочени кон своите цели и кои секогаш имаат чиста глава, а дијамантот влијае позитивно на тоа.

Скапоцен камен за мај: Смарагд

Љубов, пријателство, лојалност: зелениот смарагд го претставува сето тоа. Сите оние кои имаат роденден во мај треба да бидат склони кон смарагди и секогаш да имаат отворено уво за своите пријатели или партнери. Овој скапоцен камен го симболизира цветањето на природата во мај и поврзаната плодност.

Скапоцен камен за јуни: Александрит, бисер и месечев камен

Дури три скапоцени камења го отелотворуваат јуни: месечев, бисер и александрит. Луѓето родени овој месец не сакаат кога треба да донесуваат одлуки, а тоа одговара на нивната авантуристичка и енергична природа. Тие се ентузијасти и сакаат акција, а бисерот најмногу им одговара бидејќи им носи среќа. Тоа е исто така камен на правдата и помага да се изнесе вистината на виделина. Александритот и месечината имаат сличен ефект – тие треба да ја изострат интуицијата, што е важна сопственост на спонтаните луѓе родени во јуни.

Скапоцен камен за јули: Рубин

Руво-црвениот рубин е исто така познат како крал на скапоцени камења, па затоа одлично оди со деца родени во јули затоа што понекогаш сакаат да бидат „кралици на драмата“. Луѓето родени во јули се многу страствени луѓе, а рубинот значи и страст. Овој скапоцен камен исто така треба да му даде на неговиот носител поголема храброст, напредок и профитабилност.

Скапоцен камен за август: Перидот

Светло зелениот перидот го штити неговиот носител од зло и кошмари и помага да се трансформираат негативните енергии во позитивни. Значи, перидот го штити природниот спокој на сите деца во месецот август, обично отворен и смел во комуникацијата.

Скапоцен камен за септември: Сафир

Темносиниот сафир, како аквамаринот, означува спокојство и се верува дека овој скапоцен камен треба да помогне да се постигне внатрешен мир. За луѓето родени во септември, сафирот помага да се одржи релаксацијата дури и во стресни ситуации. Покрај тоа, сафирот е камен на емпатија и треба да обезбеди добра врска со други луѓе.

Скапоцен камен за октомври: Опал и турмалин

Два камења беа доделени во октомври. За опалот се вели дека обезбедува мир, штити од несреќи и ја зајакнува меморијата. Корисно е за луѓето родени во октомври, за кои се вели дека имаат буден ум – и во логиката и во креативноста. Турмалинскиот камен е исто така одличен избор за сите деца од октомври.

Скапоцен камен за ноември: Топаз и Цитрин

Луѓето родени во ноември се многу самоуверени и наметливи – и затоа би имале завидна кариера која им се смешка. Топаз им дава сила додека цитринот ги штити од зли мисли.

Скапоцен камен за декември: Син топаз, танзанит и тиркизна боја

Блескаат три скапоцени камења за луѓе родени во декември во различни нијанси на сина боја и тие имаат едно заедничко: тие треба да ја зајакнат позитивната енергија. Исто така, постои упорност и асертивност (тиркизна) или среќа, љубов и успех (син топаз) или дури и хармонија и самодоверба (танзанит). Овој скапоцен камен одговара совршено со позитивниот и оптимистички карактер на луѓето родени во декември.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement