Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Омилени филмови на кои секогаш ќе пуштиме некоја солза: Прекрасни љубовни приказни чиј крај ќе ве растажи!

Некои филмови, иако се означени како романтични, оставаат горчливо-сладок вкус по гледањето. Но, сепак ги сакаме, можеме лесно да го повториме гледањето онолку пати колку што е потребно.

Идеалните љубови за кои навивате и кои никогаш не се случуваат, а кои ликовите ги паметат, кои се премногу деструктивни за да преживеат или нагло се прекинуваат, оставаат храна за размислување да напредува. Подгответе марамчиња бидејќи нема да можете да избегнете солза ако ги слушате денешните предлози за филмови.

BLUE VALENTINE

Тажна врска е филм за брачна двојка и сите нивни проблеми низ годините. Неидеализираната врска, врска што совршено ја портретираа Мишел Вилијамс и Рајан Гослинг, е сè друго освен лесна романтична љубовна приказна. Оваа драма зборува и за вистинските чувства, настани и прилики на брачна двојка и е можеби една од најубавите љубовни приказни некогаш раскажани.

CANDY

Големата осудена љубовна приказна беше бавното заминување на Хит Леџер од комерцијалните проекти и, иако филмот не постигна успех во светот, тоа беше можност да се покаже целиот спектар на неговиот талент. Зависен од Кенди (Аби Корниш), Дан е исто така зависен од хероин и заедно негуваат боемски начин на живот, создаваат сериозно нарушена приказна која е осудена на пропаст.

NOW IS GOOD

Во една од малку познатите улоги на секогаш генијалната Дакота Фанинг, „Додека јас сум уште овде“ раскажува приказна за девојче кое е терминално болно, но пред да биде подготвена да си замине, сака да доживее нормален живот и прави список на нештата за кои таа навистина ќе биде среќна. Во тоа и помага Џереми Ирвин во улогата на Адам.

ME BEFORE YOU

Од познатиот автор Џојо Мојес доаѓа приказната за една необична љубов, девојката Лу Кларк кое прифаќа работа како личен асистент на богатиот Вил Трејнор, кој неодамна бил парализиран во сообраќајна несреќа. „Јас пред тебе“ ја следам нивната авантура, од средба и презир до уникатна љубовна приказна со крај што сигурно ќе ве расплаче.

THE FAULT IN OUR STARS

Бестселерот на Џон Грин беше прикажан во 2014 година и стана апсолутен хит. Тоа е приказна за двајца тинејџери кои се среќаваат во група за поддршка на пациенти заболени од рак, и иако темата е многу тешка од самиот почеток, тие со своите карактери и духовити забелешки покажуваат колку една љубов може да биде несовршено-совршена.

P.S. I LOVE YOU

Иако низ целиот филм фантазираме за љубовната приказна што ја имаа Џерард Батлер и Хилари Свенк, реалноста на приказната е дека тој веќе го нема, а таа мора да научи како да продолжи да функционира во животот. Приказната за лесното прифаќање и редење коцки за да може да продолжи без изгубена љубов, никого не остави рамнодушен.

GHOST

Друга љубовна приказна која нагло се прекинува – Деми Мур и Патрик Свејзи се брачна двојка чија идила престанува кога ќе биде убиен Патрик, но тој се враќа како дух и како таков продолжува да ја штити Деми сè до моментот кога истекува неговото време на Земјата. Филмот од 1990 година беше еден од најпопуларните во тоа време и затоа со задоволство го паметиме.

ONE DAY

Ен Хатавеј и Џим Старџ ја поминуваат ноќта заедно на колеџ, а после тоа продолжуваат да се среќаваат секоја година на ист датум, секогаш во различни животни ситуации. Додека навиваме за среќна љубовна приказна и среќа до крајот на животот, крајот сепак ќе биде различен од она што сте го замислувале.

ATONEMENT

Освен што го обожаваме овој филм поради костумите на Кира Најтли, се сеќаваме и на невозможната љубовна приказна за која навивавме – помеѓу Кира и Џејмс Мекавој. Велика Британија од 30-тите години и одличната актерска екипа се причина да го гледате филмот иако лесно може да ве растажи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement