Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Одбила да го соблече, а крвта до ден денес не е исчистена: Таа го носела најтрагичниот розев комплет во историјата

Џеклин Бувиер Кенеди е сè уште, дури од времето кога беше прва дама на Америка, икона на стил чиј префинет вкус и елеганција се уште се памети.

Комплети со здолниште до под колено, едноставни јакни со ракави 3/4, но и фустани без ракави во форма на А, во комбинација со ракавици кои завршуваат над лактите, станаа препознатливи парчиња што се врзуваат за нејзиното име и стил.

<p>"Neka vide šta su učinili", ponavljala je ona, odbijajući da skine kostim...</p>

Шанел беше нејзин избор за кобниот ден кога беше убиен Џон Кенеди во Далас.

Иако за време на турнејата добила жолти рози на аеродромите, токму тој ден добила букет црвени рози.

Џеки беше видена во овој розов костум додека возеше во Далас во претседателската лимузина, но и додека се обидуваше да излезе од задното седиште откако беше застрелан нејзиниот сопруг.

<p>"Neka vide šta su učinili", ponavljala je ona, odbijajući da skine kostim...</p>
  • „Секојпат кога ќе излезевме од авионот тој ден, добивав жолти рози. Добив црвен букет во Далас и помислив – колку невообичаено. На крајот, седиштето беше полно со крв и црвени ливчиња“ – подоцна се присети Џеклин …
<p>"Neka vide šta su učinili", ponavljala je ona, odbijajući da skine kostim...</p>

Подоцна во текот на денот, Џеки одби да ја соблече облеката облеана во крв на нејзиниот сопруг и ги повтори зборовите: „Нека видат што направија“.

Џеки го носеше овој костум дури и кога новиот претседател положи заклетва. Костимот не беше измиен и беа видливи дамки од крв.

<p>"Neka vide šta su učinili", ponavljala je ona, odbijajući da skine kostim...</p>

Џеки го носеше ова трагично парче шест пати пред кобното патување. И денес се чува во Мериленд, а мајката на Џеки го донесе таму 6 месеци по атентатот.

Дамките од крв сè уште не се исчистени, а костимот ќе биде достапен на јавноста во 2103 година.

Интригирачки е што капата на Џеки Кенеди исчезна. Секоја трага од него се губи по атентатот.

<p>"Neka vide šta su učinili", ponavljala je ona, odbijajući da skine kostim...</p>

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Или барем, не повторно. Мажите се во навистина тешка позиција, ако мислите малку подобро: општеството им наметна норми на кои тие строго мора да...

Fool Moon

Познатата сликарка Фрида Кало исто така напиша и стихови што ја допираат душата. Оваа песна најверојатно му ја напишала на својот сопруг Диего, а...

Fool Moon

Освен кога поинаку го бара некоја улога, Џорџ Клуни е познат по својата едноставна, кратка фризура и уредна брада. Во интервју за неделната утринска...

Fool Moon

Кога Џон Кенеди бил застрелан во Далас, крвта го распрснала розовиот комплет на неговата сопруга Џеки. Сепак, малку се знае за приказната зад овој...

Advertisement