Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

ОВИЕ ЗНАЦИ МОРА ПОСЕБНО ДА ВНИМАВААТ Есента официјално започна денес во 15:30 часот, а заедно со оваа промена започнува и РЕТРОГРАДЕН Меркур!

Иако можеби сте љубител на летото, денес точно во 15:30 часот пристигнува една од најубавите сезони – есента. Астролошки гледано, почетокот на есента ни носи возбудливо планетарно совездие, бидејќи Сонцето, планета на виталност, влегува во Вага денес, а на 14 октомври започнува ретрограден Меркур. Исто така, планетата на љубовта, Венера влегува во аналитичката Девица на 2 октомври.

Влегувањето на Сонцето во Вага ни носи потреба да бараме правда и рамнотежа во секојдневните односи. Исто така е добро за решавање на заостанатите суфски процеси. Ретроградниот Марс во Овен целосно не исфрли од чекор, но влегувањето на Сонцето во Вага ќе ни донесе смиреност и потрага по компромисни решенија.

„Додека не стане темно за некого, не се разденува за некој друг“, можеби звучи како шега, но не е толку далеку кога станува збор за положбата на планетите.

Меркур, планетата на логично размислување и начинот на кој ги решаваме секојдневните проблеми, го започнува својот ретрограден, заостанат курс на 14 октомври (до 4 ноември) во митскиот знак на Шкорпија, така што ништо всушност нема да биде како што ни изгледа на прв поглед. Погрешни е-пошта, доцни пораки и неповолни преговори се само некои од манифестациите на ретрограден Меркур.

Ретрограден Меркур ќе биде тежок за следниве знаци:

СКОРПИЈА – Меркур во вашиот знак од 27 септември, не би било лошо, доколку не се помести ретроградно на 14 октомври, затоа бидете подготвени за збунувачки период. Одлуките што ќе ги донесете ќе бидат ирационални и цело време ќе се прашувате дали проблемот е во вас или во сите други.

ЛАВ – Ретрограден Меркур ќе предизвика семејни проблеми. Може да очекувате да пристигне хартија на вашата домашна адреса, што лесно може да ве налути. Не е добар есенски период да купите стан или да инвестирате во него.

ДЕВИЦА – Бидејќи Меркур е ваш владетел, тоа ќе биде најтешко за вас, како и за Близнаците. Hardе се обидете многу да разберете што ви зборува некој, но сè погрешно ќе разберете. Бидете воздржани во период што нема да ви донесе рационални ситуации. Очекувајте бесмислени повици и вести кои немаат никаква врска со животот.

БИК – Ретрограден Меркур нема да ви биде толку тешко, но ќе биде за деловен и приватен партнер. Земете предвид какви односи се согласувате и што ви се нуди.

Пристигнувањето на есента носи и влез на Венера во Девицата на 2 октомври, што подразбира поголема пресметка во емоционалните врски. Припадничките на понежниот пол ќе бидат аналитични и пресметани, додека мажите ќе бидат луди поради ретрограден Марс.

Девиците, Вагите, Биковите и Јарците лесно можат да се заљубат. Ова значи дека октомври сепак носи нова шанса за љубов, но со тешка комуникација и разбирање поради ретрограден Меркур.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Сериозни последици и судски процеси! Светот на модата обично изгледа многу привлечно – како бесконечна серија ревии, забави и одлични кадри со врвни модели....

Green Tea

Многу одмана, млекото со зачини и билки се користеле во Индија како здрав пијалок. Во Ајурверди, таквото млеко е познато како Сидха Дугдам. Сидха...

Fine Living

Познатиот бренд на ирско виски, Bushmills, повторно ни дава дел од својата магија – овој пат, во форма на ново издание на серијата Rare...

Fool Moon

Џесика Адамс јавно предупреди дека на планетата и се заканува пандемија, но не предизвика никаков јавен интерес. Таа исто така го даде точниот датум...