Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Новото видео на Лејди Гага „911“ е лична приказна за менталното здравје

Идејата се создавала веќе 25 години!

Лејди Гага го претстави својот нов музички спот за „911“, најновиот сингл од нејзиниот албум „Chromatica“. Она што започнува како необичен сон во пустината во Ново Мексико, се покажа како вистински кошмар кога Гага се разбуди и откри дека едвај преживеала тешка сообраќајна несреќа. Избезумена и фаќајќи здив, лекарите ја реанимираат на самото место, додека полицајците и службите за брза помош поминуваат покрај неа, навестувајќи го насловот на песната.

Во објава на Инстаграм споделена по премиерата на видеото, Гага го објасни значењето на видеото: „Овој краток филм е многу личен за мене, моето искуство со менталното здравје и начинот на кој реалноста и соништата можат да се поврзат и да формираат херои во нас и насекаде околу нас “, додаде Гага. Таа исто така откри дека концептот на приказната доаѓа од режисерот Тарсем Синг Дандвар, кој ја споделил 25-годишна идеја со Гага „затоа што мојата животна приказна раскажува многу за него“.

„Видеото„ 911 “е снимено безбедно за време на оваа пандемија, без никој да се разболи“, додаде Гага. Пејачката исто така им се заблагодари на своите обожаватели, нејзините мали чудовишта, за поддршката. “Нешто што беше во моето реално секојдневие сега е филм, вистинска приказна што сега е минато, а не сегашност. Тоа е поезија на болка”.

Кога станува збор за стајлинзите на Лејди Гага – видеото „911“ е вистинско уметничко дело. Во неа ѕвездата одеднаш испроба 7 необични стајлинзи! Видеото, во режија на Тарсем Синг, е омаж на делото на Сергеј Парајанов: сите кадри на еден или друг начин содржат упатувања на неговиот познат филм „Боја Нара“.

Стајлинзите на Лејди Гага и танчерката се инспирирани од актерите во филмот, а сценографијата и кореографијата се скоро директни цитати. Ова не е прв пат советски режисер да инспирира светски познати личности: порано, Мадона го сними својот спот за песната „Приказна за времето пред спиење“ според филмовите на Парајанов.

Секако, стилистката Никола Формикети избра изглед гледајќи ги костумите од филмот – нивното влијание не може да се занемари. На видеото Лејди Гага се појавува во син фустан од тантела од Диего Монтоја и носи златна маска со шила на Ленс Виктор Мур.

Во втората рамка, пејачката се појавува во скулпторски фустан на младиот дизајнер Јоханес Ворнке, кој токму оваа година дипломираше на познатиот колеџ Централ Сент Мартинс во Лондон, каде што дипломираа Џон Галијано и Стела Мекартни.

Гага ја поддржа и Карина Хакобијан, ерменска дизајнерка од Лондон, што е особено логично, со оглед на тоа што целото видео е инспирирано од филм на ерменски режисер. Гага и Форматикети не можеа да поминат покрај саканиот дизајнер – Александар Меквин: во видеото се појавија две работи од архивите на легендарниот Британец.

Проверете го целото видео и галерија со слики од 911 за да ги видите спектакуларните стајлинзи на Лејди Гага.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Колку и да изгледал поромантичен и попривлечен светот во 50-тите години од денес, времињата значително се промениле, а со нив, и начинот на кој...

Cotton Club

Стилистите велат дека нема фризура, шминка и „аутфит“ на која латино дивата Џенифер Лопез не изгледа и стои добро. Иако е позната по своите...

Fine Living

Ако прашате многу љубители на музиката, тие ќе ви кажат дека нема ништо поубаво во светот од мелодичниот звук на пијано… Давајќи ви шанса...

Cotton Club

Британскиот бренд Paul Smith слави 50-годишнина од постоењето и враќа дел од историските графички дизајни од својата богата архива за оваа специјална пригода. Пол...