Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Новак Ѓоковиќ го сруши рекордот уште пред да го освои Вимблдон

Новак Ѓоковиќ постојано го брка своето место во историјата на тенисот, што можеме да го видиме во втората недела на Вимблдон…

Со 19 грен слем титули недостасува само една за да се достигне рекордот што го држеа Рафаел Надал и Роџер Федерер. Според наводите, славниот српски тенисер е фаворит во финалето, кое ќе се одржи оваа недела.

Сепак, Ѓоковиќ веќе си обезбеди една вредна титула за себе – неговата победа во петокот, во третото коло против Денис Кудла, беше наградена со награда од најмалку 250.000 долари, а таа сума ќе ја донесе неговата заработка од турнирот на 150 милиони долари, што го прави првиот тенисер кој ја достигнал таа бројка!

Сите тројца најдобри тенисери уживале во експлозијата на награди во изминатите три децении, со Федерер (130 милиони долари) и Надал (125 милиони долари), кои исто така се наоѓаат во клуб кој ги прифаќа само оние со девет цифри. Енди Мареј е на далеку четвртото место со своите 62 милиони долари.

Сепак, Ѓоковиќ заработил најмногу благодарение на неговата доминација во текот на претходната деценија. Тој има пет од првите десет заработки во една сезона, вклучително и рекордни 21,1 милиони долари во 2015 година.

И додека Ѓоковиќ е најплатениот тенисер, тој сака да добие далеку повеќе пари. Најави формирање на Здружение на професионални тенисери пред U.S. Open 2020, а инсистира на тоа дека тоа нема да биде турнеја наменета за натпреварување, туку механизам што ќе ги поттикне играчите и ќе им донесе поголема заработка од Grand Slam турнирите. Според обвинувањата, Федерер и Надал одбиле да бидат дел од оваа приказна, но многу богати луѓе застанале зад идејата на Ѓоковиќ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement