Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Необјавени фотографии од Одри Хепберн го видоа светлото на денот

Благодарност до нејзиниот сакан пријател и соосновач на Валентино, Џанкарло Џамети.

За време на неговата долга кариера, италијанскиот бизнисмен Џанкарло Џамети беше среќен што запозна многу познати личности. Меѓу нив, видно место зазема Одри Хепберн, со која споделуваше посебно пријателство.

Сакајќи да и оддаде почит на нејзиното сеќавање, по повод 19-годишнината од нејзината смрт на 20 јануари, 81-годишниот почесен претседател на Валентино објави три нејзини фотографии на својот Инстаграм профил.

На првиот, Хепберн и Џиамети се дома и разговараат во опуштена атмосфера, додека на другите две, актерката беше фотографирана со Валентино Гаравани на добротворна церемонија во 1991 година, две години пред нејзината смрт од рак на дебелото црево. Секако, Хепберн носи фустан од Валентино.

„Почитувана Одри, поминаа 29 години откако не напуштивте, но спомените за вашата уметност, вашата насмевка и дарежливоста секогаш ќе бидат со нас“, напиша тој во насловот.

Одри Хепберн ги запозна Џиамети и Валентино во 1963 година за време на снимањето на филмот „Charade“ и оттогаш стана една од легендарните музи на куќата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Можеби не можеме да изреновираме високи тавани и француски прозорци во нашиот сопствен стан, но има неколку трикови што можеме да ги искористиме за...

Fool Moon

Дизајнот на леопард веројатно не е првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе ги споменеме класиците. Што и да каже некој, на...

Fool Moon

Сигурно сте слушнале многу пати од пријателките: „Едноставно сите добри мажи се зафатени!“ Она за што не размислуваат, или вие самите, е фактот дека...

Cotton Club

Сите обожаватели на ‘Seinfeld’ се сеќаваат на Сју Елен Мишка и скандалот што предизвика носење градник како топ под раскопчаната јакна, но оваа година...

Advertisement