Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

На мажите им застануваше здивот од нејзината убавина: Холивудската дива имала два брака и три деца, а оваа љубов сите ја паметат!

Џесика Ланг е американска актерка, родена на 20-ти. Април 1949 година во семејството на учител и трговец кој патувал многу со Алберт Johnон Ланг и домаќинката Дороти Флоренс.

Нејзиниот дедо по татко, чие презиме го носи, бил Германец, нејзината баба по татко е Холанѓанка, но интересно е што Џесика е половина Финка. Нејзиниот дедо по мајка бил Финец, а нејзината баба по мајка е единствената родена во Америка, но во семејство на Финци кои емигрирале во Минесота.

Поради природата на работата на нејзиниот татко, животот во нејзината најрана младост бил прилично динамичен, па по различните преселувања околу Минесота, таа конечно се населила во родниот град Клоки, Минесота, каде завршила средно училиште.

После тоа, во 1967 година, таа доби стипендија за студирање уметност и фотографија на Универзитетот во Минесота.

Во интервју за списанието „Ролинг Стоун“ во 2019 година, таа откри дека започнала да држи предавања по фотографија на колеџ затоа што не може да оди на часови по сликарство.

“На почетокот не бев заинтересирана за фотографија, но имаше неколку млади момчиња во класот што го предизвикаа мојот интерес. Бегавме во Европа, и на крајот отидов по најдобриот пријател од предавање. Живеевме на истиот таван со Роберт Франк, првиот фотограф кој ме снимаше додека правевме мал филм, па некако сè започнува таму “, вели Ланг, која се ожени со шпанскиот фотограф Пако Гранде во 1970 година.

Ланг се врати на колеџ во главниот град на Франција, студирајќи мимика во класата на Етјен Декру. Првиот сценски настап како танчер во стрип-опера следеше во Париз.

Додека живееше во Париз, нејзините цимери беа американски модели и актерки Џери Хол и Грејс Џонс.

Таму ја забележа модниот илустратор Антонио Лопез, по што стана манекенка за агенцијата Вилхелмина.

По враќањето во Америка, Џесика прво започна да работи како келнерка, но продолжи да се занимава со моделирање. Така ја откри холивудскиот продуцент Дино Де Лаурентис, нудејќи ѝ улога во неговата преработка на „Кинг Конг“ од 1976 година. Тогаш таа првпат се појави на филмското платно.

“Одев на часови по глума во Њујорк и работев како келнерка во паб, и во надеж дека ќе можам да заработам повеќе пари од келнерка, посетив моден агент. Никогаш не сум бил успешна во моделирање, но агентот исто така знаеше дека сум сериозна во врска со глумата , па се сети на мене кога ја контактираше Де Лаурентис “, изјави Ланг за списанието Ванити Фер.

“Јас воопшто не бев тип на девојка што тие ја бараа за филмот, но бидејќи веќе дојдов од Лос Анџелес, тие се согласија дека ќе застанам пред камерата. Мислам дека се појави друг асистент режисер само за да ми каже дека снимањето почнува. Кога снимавме сцена, тој ме праша дали би сакал да снимам друга “, се присетува Ланг и додава дека по втората сцена, друг помошник режисер и побарал малку трпеливост.

Наскоро, асистентот на режисерот пристигна на снимањето, сними уште неколку сцени, а потоа го поканија режисерот да дојде. И, Џесика направила уште неколку сцени со него, а потоа пристигна и продуцентот.

‘Де Лаурентис дојде на снимањето и по тој ден ја добив улогата. Тоа беше една од оние неверојатни приказни во кои е тешко да се поверува, но така се случи “, рече Ланг, додавајќи:

„Во тоа време, тоа беше подобро отколку да се биде келнерка. Тоа е единственото нешто за што можев да размислувам, ова е малку поинтересно отколку да одам во паб секоја вечер. Не премногу, но доволно“, рече Ланг со насмевка.

Иако нејзината прва филмска улога беше наградена со Златен глобус за најдобра нова ѕвезда на годината, поради лошите критики за филмот, Ланг беше надвор од екранот три години, а потоа дојде и малата, симпатична улога на Ангелот на смртта во филмот на Боб Фоус „All That Jazz“ од 1979 година.

„Боби беше навистина убав пријател и препозна нешто од мојот талент што никој друг не го видел во тоа време. Или многу малку ги видоа, затоа што по „Кинг Конг“ имаше мислење дека јас не сум навистина актерка “, се сеќава таа.

Бракот со Пак Гранде траеше многу подолго од нивната љубов

Тие раскинаа наскоро по заминувањето за Европа, некаде во средината на 70-тите години на минатиот век, но тие ставија крај само на нивниот брак во раните 1980-ти. Од 1976 до 1982 година, Џесика била во врска со познатиот руски балетски танчер Михаил Баришников, на кого му го родила своето прво дете Александар ‘Шура’ Баришников во 1981 година.

Во тоа време тие ја доведоа во љубовна врска со Боб Фосе, со кого остана во пријателски односи се до неговата смрт во 1987 година.

Таа ја имаше својата прва забележителна улога во филмот „Поштарот секогаш sвони двапати“, но пресвртницата во нејзиниот живот дојде со филмот „Франсис“.

Снимањето на филмот „Поштарот секогаш sвони двапати“, благодарение на одличниот режисер Боб Рафелсон и актерот Џек Николсон, отвори нови погледи за нејзината глума.

‘Мојот начин на размислување за себе како актерка се смени со филмот‘ Поштарот секогаш ѕвони двапати ’. Двајцата беа дарежливи кон мене и за прв пат се чувствував како драма актерка, со желба да продолжам да го правам тоа. Научив многу гледајќи ја работата на Џек, бидејќи тој секогаш имаше чувство за камерата. Тоа не беше вид на глума што ја научив на часови по глума, беше нешто ново, начинот на кој ја создавате вашата изведба пред камера “, вели Џесика, која смета дека овој филм е почеток на нејзината посериозна работа, во која актерската изведба започна од емоции со требаше претходно да биде потопен до дното.

Кога Греам Клифорд, уредник на „Поштарот секогаш sвони двапати“, реши да го режира „Франсис“ за актерката Франсис Фармер, главната улога во 1982 година и припадна на Џесика.

Таа знаеше дека може да го стори тоа и беше убедена дека работењето на тој филм може да и донесе животна пресвртница, што и успеа.

„Одеднаш почнаа да ме сметаат за вистинска актерка“, вели Ланг кој уште од самиот почеток знаеше дека тоа ќе биде една од најдобрите улоги што некогаш ги играла.

‘Идејата за истражување на лудилото е нешто што отсекогаш ме фасцинирало. Кога разговарав со Греам за нејзиниот живот на дното и за односот со нејзината мајка, тој ми рече дека би сакал да и ја понуди таа улога на Ким Стенли, мојата омилена актерка досега “, се присетува Ланг, која и самата сметаше дека може да ја игра оваа улога и да ја раскаже оваа приказна, а приказната со нејзината омилена актерка изгледаше како дар од бога.

Актерката еднаш призна дека во текот на целиот живот секогаш го чувала гневот внатре, наместо да го исфрла.

Веднаш штом започна да работи на филмот „Франсис“, откри дека станува збор за бунар без дно.

„Осумнаесет недели бев потопена во оваа бесна состојба дванаесет до осумнаесет часа на ден, што ме уништи, но целосно се прелеа во други области од мојот живот. Тоа беше навистина пекол за сите околу мене “, призна Ланг, која доби номинација за Оскар за најдобра главна актерка за улогата во„ Франсис “. Таа година таа доби Оскар, но како споредна актерка во филмот „Tootsie“

Иако претходно изјави дека на Сиднеј Полак му требаше долго време да ја убеди да го сними филмот „Tootsie“, бидејќи се прашуваше дали сака улога на површен и несреќен лик веднаш по завршувањето на снимањето на филмот „Франсис“, таа ја прифати улогата без многу размислување.

Беше фантастично време, „Франсис“ и „Тутси“. Беше навистина добра година “, вели Ланг, еден од 12-те врвни актери кои можат да се пофалат дека се номинирани за Оскар истата година во главните и споредните улоги.

Таа го освои Оскарот за најдобра актерка во 1995 година за филмот „Сино небо“, и е една од 16-те актерки и вкупно 24 актери на кои им е доделено престижното актерско трио награди – Оскар, Ејми и Тони.

Таа беше наградена со Еми телевизиските награди во 2009 година за нејзината главна улога во историската драма „Сиви градини“, во 2012 година за споредна улога и во 2014 година за нејзината главна улога во серијалот „Американска хорор приказна“ на Рајан Марфи.

Таа ја доби наградата Тони во 2016 година за најдобра актерка во претставата „Long Day’s Journey into Night„.

Актерка на која може да и позавиди одличната Мерил Стрип

Во мјузиклот „Слатки соништа“ од 1985 година, Ланг одигра уште една забележителна улога, улогата на кантри пејачката Патси Клајн, една од ретките, ако не и единствената, за која, според сопственото признание, никогаш нема да зажали тројната оскаровка Мерил Стрип. Сепак, Мерил подоцна призна дека не може да го замисли тој филм без Џесика Ланг.

Интересно, во втората сезона од серијата „Мали лаги“, ликот на Мери Лоис Луис Рајт, мајката на убиената Пери, беше прифатен од Мерил Стрип, но само откако беше одбиена од Џесика Ланг.

Иако има голема предност по бројот на номинации за Оскар, Стрипова однесе дома само еден Оскар повеќе од Ланг. Интересно, на доделувањето на наградите во 1983 година, essесика имаше две номинации, за споредна улога и за главна улога, а таа го однесе и дома Оскар за споредна улога. Онаа за главната женска улога и припадна на Мерил Стрип таа година за улогата во филмот „Изборот на Софи“.

Филмот „Франсис“ не и донесе награда, а освен нејзината актерска кариера, донесе и промена во нејзиниот приватен живот.

džesika l

Можеби го пропушти Оскарот за најдобра главна актерка со филмот „Франсис“, но како што и самата рече, по него почнаа да ја гледаат како вистинска актерка. Таа беше признаена од престижниот филмски магазин Премиера во 2006 година, доделувајќи го своето 85. место на листата на 100 најдобри актерски настапи на сите времиња.

Сепак, додека го снимаше овој филм, таа се запозна со актерот Сем Шепард, со кого подоцна ги сними филмовите „Дежурна земја“ (1984), „Злосторства на срцето“ (1986) и „Откуп“ (2005).

Покрај долгогодишниот партнер на филмското платно, Шепард беше и нејзин љубовен партнер скоро три децении. Во 27-годишна врска, тие исто така имаа две деца – Хана Џејн Шепард (1986) и Самуел Вокер Шепард (1987).

Актерот почина во 2017 година од компликации на АЛС, а една од најстрасните врски во историјата на Холивуд не заврши со неговата смрт на 74-годишна возраст.

И двајцата беа искрени за тешкотиите со кои се соочуваа, а актерот зборуваше за нивната бурна врска во 2010 година за „Гардијан“.

„Мислам, тоа беше долг и тивок период, но тогаш … Ние дефинитивно сме неверојатен пар, но знаете, не без огномет … Во моментов, таа е единствената жена со која можев да живеам. Кој би можел да живее со мене! Која друга жена би ме толерирала? “, Рече Шепард. Тој неверојатно ја ценеше Џесика и ја сметаше за најискрена личност што некогаш ја запознал.

„Не знам дека некогаш лажела за ништо. И не можев да го кажам тоа за мене, или некој друг. Мажите лажат цело време, додека таа беше потполно искрена “, рече тој за неговата тогашна поранешна партнерка, припишувајќи им ја оваа својство на Средниот Запад и околината во која пораснала.

„Друга одлична работа, покрај нејзината извонредна природна убавина, е нејзината понизност“, рече тој во тоа време.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Зошто спиеме погрешно?Најчеста грешка е спиењето на страна или стомак. Овие пози се многу удобни и ова е чисто психолошки момент, кој дава чувство...

Fool Moon

Италијанците се нација на естети и хедонисти. Нивниот свет се врти околу задоволствата и убавината, вклучително и жените. Каква е вистинската Италијанка? Самољубие Италијанките...

Fool Moon

ОВЕН ХранаОвните треба постојано да ја надополнуваат својата сила со калорична храна. Месо на прво место, јајца, сирења, но и многу свежо овошје и...

Green Tea

Состојки: 4 компири6 тврдо варени јајца200 гр шунка300 гр тврдо сирење (сирење)1 павлака100гр мајонезсол, бибер Подготовка: Сварете го компирот во кожата и изладете го.Гответе...

Advertisement