Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

На инаугурацијата со говорона мана, Која е 22-годишната Аманда Горман?

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема. Со моментот и промената што повеќето Американци со нетрпение ја очекуваа, историјата напишана поради првата афроамериканка како потпретседател, но, сите зборуваат за младата девојка Аманда Горман, која воодушеви милиони луѓе со својот настап. Таа е поетеса од Лос Анџелес, која влезе во историјата со нејзината песна The He Will Climb. Нејзината песна, изведба, но и прекрасна комбинација на облека стана вистински хит на социјалните мрежи, па затоа не е ни чудно што за многу кратко време се здоби со околу милион нови следбеници.

„Во мојата песна не сакав да се обидам на кој било начин да го прикријам она што сме имале можност да го видиме во текот на изминатите неколку недели, се осмелив да кажам, во последните неколку години. Но, она за што всушност се стремам во песната е да го пронајдам со свои зборови начинот на кој нашата земја сè уште може да биде обединета и излечена “, додаде Аманда во интервју за New York Times. Како што и самата рече пред настапот, тоа и беше голема чест, особено што има само 22 години.

Како дете имала говорна мана, но тоа не ја спречило да ги реализира нејзините соништа. Напротив, овој недостаток ја турна во животот и се борела посилно поради тоа. „Затоа станав изведувач што сум денес и раскажувач што се обидувам да бидам“, рече неодамна таа. Како мало девојче се заљуби во поезијата, а се чини дека почетоците се со запишување на нејзините идеи во тетратка. На 16 години е прогласена за лауреат на Младиот поет во Лос Анџелес.

Студирала социологија на Харвард, а ја објави својата прва книга The One for Whom Food Is Not Enough во 2015 година. Некаде оваа година, планира да ја објави сликовницата Change Sings. Вчера, по нејзиниот настап, таа стана шестиот поет и во исто време најмладата што настапила на претседателската инаугурација. Поканата ја доби пред еден месец, откако првата дама Џил Бајден ја слушна како настапува во Конгресната библиотека.

Покрај настапот, таа воодушеви и со својата комбинација на облека. Целото искуство го заврши со комбинација со потпис на Pradа. Под прекрасното жолто палто се наираше бела кошула. Деталите го украдоа шоуто, особено црвениот риф. Накитот има малку поспецијална приказна. Имено, како што откри и самата, обетките и прстенот се подарок од една од најпознатите ТВ водителки, Опра Винфри.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Не е непознато дека боите го подигнуваат расположението, а освен што глобалната пандемија неповратно се одрази врз модниот свет, таа ги смени и трендовите...

Green Tea

Луѓето се откажуваат од месото од различни причини. Некои го прават тоа од етички причини или други лични убедувања, додека други мораат да го...

Fool Moon

Љубовта и страста лесно се мешаат, а оние што ја почувствувале на своја кожа знаат дека страста многу брзо гори. Дали некогаш сте биле...

Cotton Club

Високи патики, судејќи според предвидувањата на модните експерти, ќе ги одбележат месеците пред нас, па доколку не сте сигурни кој модел да го изберете,...

Advertisement