Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Најконтроверзната сликарка на сите вРЕМИЊА, за нејзиниот разуздан живот се зборува и денес!

За неа се вели дека е најконтроверзната сликарка на сите времиња. Живеела во почетокот на дваесеттиот век. Таа била омилена кај многу холивудски sвезди, и пред сè, обожувала пари и разуздан живот. Денес нејзините дела се продаваат во чудесен број.

Кога се споменуваат дваесеттите години од минатиот век, многумина се сеќаваат на популистите на џезот, прохибицијата, „Големиот Гетсби“, но и на развојот на арт деко стилот во уметноста, чиј еден од најпознатите претставници била сликарката Тамара де Лемпицка. Токму во нејзините дела овој правец го достигна својот врв.

Иако во јавноста е позната како Тамара де Лемпицка, таа всушност е родена како Марија Горска во Варшава во 1898 година. Таткото на Борис Гурвик-Горски бил богат руски трговец или индустријалец, додека нејзината мајка, Малвина Деклер, потекнувала од богато полско семејство.

Не е целосно разјаснето дали таа навистина е родена во полската престолнина, бидејќи постоеја одредени шпекулации дека намерно го „преместила“ своето родно место во Варшава, кога всушност е родена во Москва, со цел да го прикрие еврејското потекло на нејзиниот татко.

Во нејзиното најрано детство, нејзините родители се разведоа, а таа остана да живее со нејзината мајка. Во 1911 година се преселила кај нејзините роднини во Санкт Петербург, благодарение на што влегла во богатите општествени кругови.

Таа била редовна гостинка на сите културни настани, но и на елитните барови. Отсекогаш знаела дека сака да живее во луксуз, па се обидувала на секој начин да стане член на елитниот дел од општеството. На една од свечените балови се сретнала и со нејзиниот иден сопруг Тадеуш Лемпицки, од кога го доби презимето по кое ја паметиме во историјата на уметноста.

По венчавката, двојката живеела во Санкт Петербург, каде започнала Октомвриската револуција, а во 1918 година, како и повеќето членови на руската аристократија, побегнале во Париз.

Присилното прогонство во Франција, 1922 година, Тамара ја започнала својата сликарска кариера и го стекна својот дефинитивен уметнички стил учејќи сликарство од Андреа Лото – сликар, декоратор, критичар, теоретичар на уметноста.

Во својот најпознат машки портрет, Де Лемпицка го насликала својот прв сопруг во време кога тој, очаен поради нејзиниот разуздан живот, ја напуштил за друга жена. Бесна поради тоа, Лемпицка ја остави едната рака на портретот недовршена и го изложи делото како „Незавршен портрет на Тадеуш Лемпицки“.

Тамара наскоро ја сфати својата уметност како билет за големо општество и средство за добивање пари, што и било поважно од самата уметност.

„Нема да престанам да сликам додека мојата рака не биде покриена со накит од глуждот до рамото“, изјави таа еднаш.

Се зборувало дека сликала облечена во свила, а рацете ѝ биле полни со дијамантски накит.

„Убавата Полјакина“, како што ја нарекуваа Де Лемпикца во високи кругови, е особено популарна меѓу „маргиналните групи“, па феминистките и хомосексуалците ја сметале за култна фигура.

Била редовна гостинка на лезбејските забави каде наоѓала модели, а подоцна ги заведувала.

Нејзините фотографии од луди забави и нескриена бисексуална ориентација ги преполниле таблоидите од тоа време, а вонбрачните авантури придонеле за развод од адвокатот Лемпицки, со кого ја добиле ќерката Марија Кристина, наречена Кизет.

Непризнаена уметница и миленичка на холивудските ѕвезди

Набргу по разводот, Тамара Де Лемпицка повторно се омажи, овој пат со унгарскиот барон Раул Куфнер, барајќи уметнички портрет на тогашната љубовница. Сепак, контроверзната и заводлива сликара го фасцинирала толку многу, што се ожени со неа и ги толерирал сите нејзини авантури и декадентен начин на живот. Тој и останал верен сè до неговата смрт во 1962 година.

Денес нејзините дела се продаваат по високи цени, но додека била жива, критичарите не ја сакале, иако е омилена кај многу холивудски ssвезди. Се случувало во текот на месецот да наслика неколку десетици портрети.

Преселбата во Америка

Зимата во 1939 година, Лемпицка и нејзиниот сопруг се преселиле во САД. Таа веднаш организирала изложба во Њујорк, иако тие живееле во Беверли Хилс.

Во 1940 година, таа станала омилена сликарка меѓу холивудските sвезди и социјалната и финансиската елита. Сепак, интересен е фактот дека и покрај таа популарност, славната Пеги Гугенхајм одбила да изложи некои слики на Тамара во нејзиниот Музеј на уметноста на дваесеттиот век.

За време на нејзиниот живот во Америка, особено откако се пресели во Њујорк во 1943 година, интересот за нејзиното сликарство започна да опаѓа, а членовите на високото општество во тоа време беа многу позаинтересирани за забавите што ги одржувала.

Нејзините нови слики не беа добро примени на изложбата во галеријата Јолас во 1962 година, така што Лемпицка е решена никогаш повеќе да не ги изложува своите дела и се повлекува од активниот живот како професионален уметник.

Сликата што остана како најдобар доказ за животот што го живеела Тамара де Лемпицка е познатата „Автопортрет“ или „Тамара во зелено бугати“ од 1932 година. Тоа е нејзината најрепродуцирана слика и е симбол на модерна и еманципирана жена која не се грижи за нормите на тогашното општество.

По смртта на нејзиниот сопруг, Тамара заминала на пат околу светот со брод, а кога се вратила се сместила во Хјустон, со цел да биде поблиску до својата ќерка и семејството.

Меѓутоа, во 1978 година, таа одлучила да се пресели во Куернавака, Мексико, каде почина две години подоцна, на 18 март 1980 година. На нејзино барање, таа е кремирана, а пепелта била расфрлана над вулканот Попокатепетл.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Секој што ги вклучи социјалните мрежи во последните два дена не можеше да избегне вистински налет на мемиња и видеа чија sвезда беше топло...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Cotton Club

Врската помеѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана стана особено бурна кон крајот на нивниот брак. Кога синот на британската кралица конечно се увери во...

Advertisement