Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Најдобрите драгоцени камења за балансиран Фенг Шуи

Звучи малку бесмислено, нели. Всушност, она што на многу луѓе е сè уште тешко да го разберат е дека Фенг Шуи е многу повеќе од тоа да се движи мебел во просторот. Не е проблем во мебелот колку во енергијата што е во просторот. Затоа, тоа е промена на енергијата.

Може да се каже дека начинот на носење облека и накит го рефлектира начинот на кој вашиот дом ги „носи“ боите присутни во него и мебелот секако. Декоративни детали изработени од скапоцени камења во вид на накит можат да ја променат енергијата на Фенг Шуи на ист начин како што кристалите можат да го променат чи во вашиот дом. Всушност, многу практичари на Фенг Шуи носат специфични скапоцени камења во форма на прстени, ѓердани, нараквици за да го подобрат својот личен чи. Денес ви ги претставуваме најдобрите скапоцени камења за добар Фенг Шуи:

СМАРАГД
Смарагдно зелената боја е поврзана со семејната (зен) област во областа Фенг Шуи Багуа. Овој скапоцен камен ја поддржува добрата среќа во семејството и целокупната хармонија. Познато е дека смарагдот ве отвора кон добрина, личен раст и напредок.

ЖАД
Жадот е скапоцен камен кој се негува во многу култури. Исто така е многу почитуван во азиската култура, за неговата издржливост, убавина и заштитни квалитети. Жадот често е врежан во форма на желка што овозможува долг животен век или двојни праски врзани за успех.

АМЕТИСТ
Виолетовата боја на аметист ја поврзува со областа на богатството (xun) на мапата Фенг Шуи Багуа. Оваа кралска нијанса предизвикува и духовно изобилство, просперитет и дарежливост. Овој скапоцен камен има способност да балансира негативна енергија.

ЦИТРИН
Цитринот е скапоцен камен на стабилност, бидејќи не задржува негативни вибрации и може да се „исчистите“. Неговата улога е најважна во балансирањето на вашата енергија и промовирање на личната стабилност. Неговата боја го врзува за земјата и ви дава цврста земја под нозете.

ДИЈАМАНТ
Јасноста и сјајот на овој скапоцен камен се поврзани со металниот елемент. Дијамантот е една од најтешките супстанции на Земјата и може да ви овозможи да ги „исечете“ со меч сите пречки што ви стојат на патот на животот.

ОПАЛ
Боите на виножитото што се појавуваат на овој скапоцен камен предизвикуваат радост и разиграност. Овој скапоцен камен е поврзан со областа на децата (dhi) и ве охрабрува да се занесете и да го набљудувате светот преку детски очи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement