Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Мртва трка – Кој милијардер прв ќе отиде во вселената?

И додека трката меѓу најбогатите луѓе во светот продолжува, Ричард Бренсон се чини дека направи ракетен чекор напред …

Британскиот бизнисмен објави дека ќе лета во вселената овој јули, само неколку дена пред неговиот милијардер-придружник Џеф Безос. Според најавата на компанијата Virgin Galactic, која е во сопственост на Брансон, следниот тест лет ќе се случи на 11 јули, а основачот на компанијата ќе биде меѓу шесте патници кои ќе започнат со оваа неверојатна авантура. Веста доаѓа непосредно откако Безос објави дека тој, со својата компанија Blue Origin, ќе отиде во вселената на 20 јули, заедно со уште петмина патници.

Ако мисијата на Бренсон е успешна, тој ќе го победи Безос во овој потфат за цели девет дена и ќе биде првиот милијардер во вселената што ќе достигне недостижно во леталото на неговата сопствена компанија.

“Отсекогаш сум бил сонувач. Мајка ми ме научи никогаш да не се предавам и секогаш да се стремам кон ѕвездите. На 11 јули, тој сон ќе стане реалност за мене, бидејќи ќе бидам дел од екипажот на следниот вселински лет на Virgin Galactic “, изјави Брансон на Твитер.

Патем, ова ќе биде четврти пат во вселената за Virgin Galactic. Бродот со крстосувачки ракети ќе биде лансиран од Ново Мексико, а на Брансон ќе му се придружат уште пет вработени. Од друга страна, Безос ќе замине во вселената со неговиот брат Марк Безос, победник на хуманитарна аукција од 28 милиони долари и легендарен пионер во аеронаутиката Воли Фанк, кој чекаше шеесет години да отиде во вселената.

Трет член на клубот милијардери, Елон Маск, кој испраќа луѓе во вселената со помош на неговата компанија SpaceX од 2020 година, ќе го пријави својот прв приватен лет во вселената со клиенти во септември оваа година, но нема да биде дел од екипажот.

Кога станува збор за претстојните летови, двајцата милијардери ќе имаат малку поинакви искуства. Ракетниот брод Virgin Galactic ќе биде лансиран од авионот и ќе се искачи на висина од околу 88 километри. Наспроти ова, вселенското летало на Џеф Безос, New Shepard, ќе биде лансирано од земјата и ќе достигне висина од околу 106 километри. Двете височини се сметаат за работ на универзумот.

Летовите ќе траат околу десет минути, додека екипажот ќе доживее околу три минути бестежинска состојба. Кога ќе дојде време за враќање назад кон Земјата, вселенското летало Virgin Galactic ќе слета на пистата, додека Blue Origin ќе испушти капсули, кои со помош на падобран ќе се спуштат до пустинското тло.

Како Маск, Безос и Бренсон планираат да испраќаат клиенти во вселената по своите авантури. Virgin Galactic, која првично нудел билети за 250.000 американски долари, веќе има повеќе од 600 резервации, а Blue Origin сè уште не го објави својот распоред или цените на билетите. Во секој случај, во тој дел од приказната, барем засега, Маск ги победи и двајцата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement