Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Мики Манојловиќ сакал да се откаже од снимањето на „отпишани“ заради Прле и тихо! Урнебесна анегдота од сетот на славниот филм!

Култната југословенска телевизиска серија „Отпишани“ е една од оние што ја обележаа српската кинематографија.

Снимена е во 1974 година, а поради огромната популарност, две години подоцна е снимено продолжението „Враќањето на отпишаните“.

Овој проект собра некои од најголемите имиња во српската глума, а меѓу нив се и легендарните Драган Гага Николиќ и Воја Брајовиќ, кои ги толкуваа главните ликови, а неколку сцени имал и Мики Манојловиќ.

Николиќ еднаш раскажал анегдота од сетот, а потоа открил дека Манојловиќ сакал да ја напушти снимањето поради нивниот трик.

“Воја и јас дојдовме до идеја, како холивудски актери, да купиме столови и да напишеме имиња на нив. Се согласивме со реквизитерот дека кога Мики ќе дојде на снимањето, тој ќе ги извади тие столици. Ќе дојдам, ќе ги чукнам прстите и реквизитерот ќе ми го донесе столот: “Донесете ми стол“, тогаш реквезитерот ќе рече:” Не е за тебе, туку е само за главните актери “. Мики направи врева, тој сакаше да го напушти снимањето “, рече покојниот Драган Николиќ во догледно време.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...