Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Личните предмети на Карл Лагерфелд заминуваат на аукција

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога станува збор за единствени и уникатни парчиња…

Познатиот Германец, кој работел како креативен директор, моден дизајнер, фотограф и уметник пред да почине во 2019 година, собрал голем број уникатни предмети во текот на неговиот живот, и многу од нив ќе бидат понудени на претстојната Sotheby’s аукција.

Аукциската куќа планира да одржи серија од осум продажби во текот на годината, а следната ќе биде посветена на овој пионерски визионер. Колекцијата се состои од повеќе од 1000 парчиња што се изненадувачки и еклектични, исто како и самиот Лагерфелд. Сè што е дел од неговата колекција на ликовна уметност и мебел креиран по мерка, неговите карактеристични комбинации на облека и додатоци, ќе бидат достапни за купување од 26 ноември.

За љубителите на модата, ќе бидат понудени неколку јакни Лагерфелд потпишани од Dior, Saint Laurent, Comme des Garcons и Martin Margiela, како и повеќе од 200 пара иконски ракавици што постојано ги носел во текот на изминатите дваесет години, чанти од Chanel и голем број куфери Goyard.

Продажбата ќе вклучува и уметнички дела, како што е портрет на Такаши Мураками, розево ремек дело потпишано од Џеф Кунс и скулптури на мачката Лагерфелд Шупет од Јоана Васкончелос. Садовите за храна и вода на Шупет исто така ќе бидат во продажба.

Нормално и очекувано, домот на Лагерфелд е украсен со голем број парчиња изјава што треба да се понудат, како што се часовникот Jaeger-LeCoultre, коктел масата Maria Pergay, столицата Mark Newson Zenith, црните фотелји Luis Sue и Andre Mare и сребрен прибор за јадење поставен од златарот Jean Despres. Покрај тоа, автомобилите на Лагерфелд, Rolls Royce, исто така, ќе бидат понудени на аукција.

Првата онлајн аукција ќе се одржи од 26 ноември до 6 декември, додека вториот дел е планиран за периодот од 6 до 16 декември. Исто така, една аукција во живо ќе се одржи во Монако, Париз и Келн.

Ако не можете да одлучите што би сакале да купите од сè што се нуди, запомнете ја познатата изјава на Ларгерфелд: „Купете само она што ве возбудува, а не само за да купите“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement