Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

ЛИНДА ЕВАНГЕЛИСТА СПОДЕЛИ ШОКАНТНА ИСПОВЕД ПО ОПЕРАЦИЈАТА: „Уморна сум од ваков живот, не личам на себе“…

Линда Евангелиста ја сподели својата болна исповед за тоа како пластичните операции го уништиле нејзиното тело и повторно не покани да размислиме дали стремежот за совршенство вреди за нашето ментално и физичко здравје.

Повеќе од 600 насловни страници на списанија ја оправдаа нејзината изјава: „Не стануваме од кревет за помалку од 10.000 долари на ден“, кога Линда Евангелиста еднаш го кажа тоа во деведесеттите. Заедно со Наоми Кембел, Синди Крафорд, Кристи Тарлингтон и Татјана Патиќ, Линда Евангелиста ги сочинуваа славните пет манекенки кои владееја на модните писти на сите познати дизајнери во деведесетите.

Последните години се пишуваше за нејзиниот драстично променет изглед и како станала „непрепознатлива“. Линда се помалку се појавуваше во јавноста, на своите социјални мрежи не објавуваше фотографии од секојдневието туку од минатото. Сега таа за прв пат по пет години агонија проговори и објави објава на својот Инстаграм во која објаснува низ што поминала: „Денес направив голем чекор кон исправање на грешката што ја претрпев и ја задржав за себе повеќе од пет години.На моите следбеници кои се прашуваа зошто не работам додека кариерата на моите врсници напредува, причината е што бев трајно обезличена од процедурата „Zeltik CoolSculpting“ која го направи спротивното од ветеното“, манекенката. започна.

„Масните клетки се зголемија, а не се намалуваа, оставајќи траен деформитет, дури и по две болни, неуспешни корективни операции. Станав, како што опишуваат медиумите, непрепознатлива“, продолжи таа.

Таа додаде дека „развила парадоксална масна хиперплазија, за чиј ризик не била свесна, пред да се подложи на естетската процедура“. Оваа операција ја чинеше многу, не само поради губењето на егзистенцијата, туку и поради тоа што беше заглавена „во кругот на длабока депресија, длабока тага и најдлабоко самозагрозување“.

Таа најави дека оди напред, но и дека е уморна од ваков живот: „Со оваа тужба продолжувам да се ослободам од мојот срам и да излезам во јавноста со мојата приказна. Уморна сум од ваков живот Би сакал да излезам од вратата со крената глава, и покрај тоа што повеќе не личам на себе“.

Ова е уште еден пример за тоа како медиумите негативно влијаат на нашето ментално здравје преку промовирање на непостоечки идеал за убавина, како и деградирање на секој кој слепо не го следи. Најчестиот пример е меѓу жените кои трпат сè повеќе видови на дискриминација како што стареат, бидејќи од нив се очекува да се спротивстават на природниот тек на животот, да престанат со стареење, дебелина и какви било промени и да ги гледаат сите свои нормални точки како точки на слабост. и срам.

Оваа нејзина објава погоди многу нејзини следбеници и обожаватели, а членовите на славната петорка веднаш и испратија поддршка.

„Потребна е огромна храброст и сила да се напишат овие зборови. Се скршив кога го прочитав ова и се расплакав. Не само затоа што во моето срце знаев дека тивко минуваш низ нешто длабоко лично и вознемирувачко, туку затоа што мислев дека тоа е поради лузните кои животот ги остава на сите нас, без разлика дали се физички или емотивни, и колку страдаме најмногу сами и во тишина.Важно и убаво е кога некој ќе направи чекор, ќе излезе од тишина и е брутално искрен и реален.Фала ти што си убава и надвор и внатре“, рече Хелена Кристенсен.

Наоми Кембел напиша: „Ти поздравувам за храброста и силата да го споделиш своето искуство и да не бидам повеќе заложник на себе. Знаеш дека те сакам. Те сакаме. И ние сме секогаш тука со тебе. Не можам да ја замислам болка низ која сте поминувале ментално овие пет години.” Сега си слободна. Запомни и секогаш знај која си, што си постигнала и целото влијание што си го имала врз луѓето и нивните животи се што направи, до денес кога ја сподели својата приказна. Горд сум на тебе, и те поддржувам на секој чекор до крај“.

„Ти си сакана“, ѝ рече Кристи Тарлингтон.

„Ти благодариме што го сподели ова со нас и секогаш и засекогаш ќе бидеш икона, без разлика на се. Те сакаме многу“, напиша Татјана Патиќ. „Линда, твојата сила и суштина се засекогаш препознаени и секогаш ќе бидеш икона“, ја поддржа и Синди Крафорд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement