Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Легендарниот новинар Лери Кинг почина од коронавирус

Почина на 87-годишна возраст.

На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари и легенда на телевизијата, почина синоќа. Веста за смртта на легендарниот ТВ-презентер во саботата беше објавена на неговиот личен профил на Твитер.

Со текот на годините, Кинг имаше здравствени проблеми, но тој секогаш излегуваше победник од овие болни борби. Преживеал рак, срцев удар, дијабетес и скоро фатален мозочен удар.

Сепак, коронавирусот се покажа како фатален.

Засуканите ракави, трегерите и опуштениот начин на интервју се стилот на потписот на Лери Кинг, кој стана една од легендите на американското телевизиско новинарство.

За време на својата 60-годишна кариера, од кои скоро половина водеше своја програма на Си-Ен-Ен, Кинг ги интервјуираше најпознатите светски политичари, поп-sвезди и врвни спортисти.

На својот врв, шоуто на Лари Кинг во живо беше гледано преку ноќ од 1,5 милиони гледачи. Кога неговата последна епизода се појави во 2010 година, Лари Кинг Лајв постави рекорд во најдолго постоење на телевизиска програма со постојан водител (поради што влезе во Гинисовата книга на рекорди).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модерен капут е главната набавка на новата пролетна сезона. За тоа сведочат не само колекциите на брендови, туку и фотографиите од уличен стил на...

Fool Moon

Филмската награда за најдобра режија ја доби Клои Жао за филмот „Nomadland“ на Златниот глобус во 2021 година и таа стана првата жена со...

Fine Living

The Budapest Cafe се отвори во Мелбурн со ентериерот на студиото за дизајн Biasol, инспирирано од естетиката на филмот „The Grand Budapest Hotel“ на...

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Advertisement