Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Куче со големо срце, кое несебично дава љубов: Зошто златниот ретривер е омилено домашно милениче

Златниот ретривер не е само домашно милениче, туку брзо станува сакан член на семејството!

Еве зошто е најпосакуваната раса во светот…

Златниот ретривер е една од најубавите раси на кучиња, кое одушевува многумина на прв поглед.

Тие се исклучително верни, скроти и одлични со мали деца кои едноставно ги обожаваат. Ова и леснотијата на одржување им овозможуваат секогаш да бидат на самиот врв на најбараните миленичиња. Но запомнете, ретриверот не е само домашно милениче, туку станува ѝ член на семејството.

Историја и потекло на расата

Лорд Твидмат е одговорен за создавањето на една од најубавите раси во светот. Во средината на 19 век во Шкотска, тој спарил жолт кадрав ретривер со воден спаниел и како резултат добил четири прекрасни кутриња кои ги претставуваат првите потомци на златните ретривери. Расата е признаена како златен ретривер во Европа во 1912 година, додека во САД тоа е направено 15 години подоцна. Отпрвин, ретриверите се одгледувале поради нивните способности за лов, а дури подоцна тие почнале да се одгледуваат како домашни миленици. Иако се покажале како добри во лов, нивниот прекрасен и нежен изглед силно преовладувал и тие денес најмногу се користат како домашно милениче.

Основни карактеристики: висина, тежина, димензии, животен век

Златниот ретривер припаѓа на семејството ретривери и потекнува од Велика Британија, поточно од Шкотска. Познато е и како „Goldy Dog“, а просечниот животен век на расата е од 10 до 13 години. Мажјаците имаат просечна висина од 56 до 61 см, додека женките се високи од 51 до 56 см. Тежината на мажите се движи од 29 до 34 кг, додека жените се во просек од 5 до 10% полесни од мажите.

Физички карактеристики на расата

Оваа раса има силен и пропорционален изглед. Тоа е големо куче кое има сигурно, хармонично и правилно држење на телото. Неговиот израз дава благ и топол изглед. Нивната глава е со средна големина со малку поширок череп. Муцката е многу силна, како и целата вилица. Неговите уши се во форма на триаголник и рамномерно се совпаѓаат со главата.
Опашката е долга и малку свиткана, а нозете екстремно мускулести. Косата е или малку брановидна или исправена. Ретриверите можат да се појават во сите жолти нијанси.

Карактер и одлика на златниот ретривер

Ова е многу послушно и интелигентно куче. Има вродена способност да биде активен и секогаш ќе биде во движење. Енергичен, многу разигран и секогаш весел. Важно е да се истакне друга карактеристика, а тоа е неговото трпеливост. Тие ќе можат да препознаат кога сопственикот е во гужва и да го чекаат без прекини.

Темпераментност

Ретриверите имаат исклучително блага природа и воопшто не се агресивни. Одлични се со мали деца кои ги обожаваат, но бидете внимателни ако го оставите ретриверот сам со мали деца. Нема да бидат агресивни кон нив, но често знаат да играат енергично и ненамерно или несмасно да удрат мали деца. Тие прифаќаат странци со резерва и генерално добро се согласуваат со други животни.

Лесни за дресура

Бидејќи овие се крајно послушни и паметни кучиња, нивното тренирање е лесно и ќе бара ваша минимална посветеност. Тие сакаат да учат и често самите ќе научат нови трикови. Тие се енергични и ако сакате можете многу добро да ги обучите да ве слушаат целосно. Затоа тие многу често се обучуваат како кучиња водичи за слепи лица, кучиња трагачи, кучиња кои им помагаат на стари лица и слично.

Дали ретриверите се рефлектираат лесно или бараат нивно целосно внимание?

Една од причините за високата распространетост на златните ретривери е тоа што тие се лесни за одржување. Ако сакате кучиња, одржувањето на оваа раса е искрено лесна. Прво им треба постојан контакт со луѓето што се грижат за него. Дневните потреби се активностите како игра со топка или јаже, но, исто така можат да се задоволат со кратка надворешна прошетка. Се препорачува да го чувате во внатрешниот простор во вашиот стан или куќа и, треба да се грижите за неговата хигиена. Поради чувствителноста на кожата, не се препорачува премногу често капење. Доволно е да се искапат на секои четири месеци.

Правилно одржување на косата

Ретриверите до една година имаат меко влакно која се менува секој ден. После една година, нивното влакно е целосно формирано. Потребно е да хигиенски да се четка влакното двапати неделно, а почесто во пролет кога ќе се менува влакното. Најдобро би било, во овој период, да го четкате кучето секојдневно. Исто така, би било добро да користите две четки, една што отстранува груби влакна и една мека што и дава сјај на влакната. Ќе мора одвреме-навреме да им го кратите влакното.

Здравје и болести кои можат да влијаат врз нив

За жал, Златниот ретривер припаѓа на расите на кучиња кои се малку попроблематични по здравјето. Ако сте сопственик на ова куче, треба да се грижите за неговото здравје. Препорачливо е да го носите кај ветеринар најмалку еднаш годишно за да ги тестира колковите, очите, лактите, срцето и крвта. Тие се многу подложни на кожни и автоимуни болести. Чести болести кои можат да влијаат на Златниот ретривер се коронарна артериска болест, дисплазија на лактот, катаракта и ентропија. Малку поретко, тие страдаат од трихијаза, дерматитис, опсесивно-компулсивно нарушување, алергии и кардиомиопатија.


Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Долги години, 57-годишниот актер Бред Пит беше познат како еден од најатрактивните во Холивуд. На неговиот шарм не се спротивставија многу жени, меѓу кои...

Fine Living

По својата политичка кариера, Доналд Трамп одлучи да се врати на она што знае да го направи најдобро… Тоа секако не е поврзано со...

Route 66

Кинескиот технолошки гигант може да „скокне на територијата на Apple“ доколку се покаже точна информацијата дека се подготвува да понуди сопствен електричен автомобил. Еден...

Green Tea

Куркумата, ѓумбирот и медот се едни од најмоќните природни лекови кои градат имунитет и изгонуваат болести, а покрај своите лековити својства, тие се привлечни...

Advertisement