Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Култниот beauty бренд оди во заборав: Еве кои продукти треба да ги пробате пред да исчезнат од полиците

Последиците од пандемијата ги почувствуваа на нивната кожа многу мали и големи компании кои не можеа да се справат со огромните загуби. Многу брендови за убавина, вклучително и еден од лидерите на пазарот – Becca Cosmetics, доживеаја голем пад на приходите што на крајот резултираше со прекин на производството и затворање на компанијата. Многу љубители на брендот беа шокирани од оваа вест.

Бројни компании беа принудени да го стават клучот во бравата, но не мислевме дека глобално популарната марка за убавина Becca Cosmetics ќе биде една од оние што го напуштаат пазарот засекогаш. По 20 години доминација во сцената за убавина, познатата марка која е дел од групацијата Estée Lauder Companies Inc. објави дека во септември 2021 година ќе ги затвори вратите засекогаш.

Марката е основана во 2001 година во Перт од страна на Ребека Морис Вилијамс, професионална шминкерка, која во отсуство на квалитетни производи за шминка, сакаше да создаде свој бренд што ќе ги задоволи нејзините и потребите на нејзините клиенти. Од мала австралиска марка, Becca Cosmetics се претвори во планетарно популарен бренд со кој одеднаш сакаа да соработуваат со најпознатите онлајн аптеки.

Во 2016 година, брендот беше купен од гигантот за убавина Есте Лаудер, кој го продолжи одличниот бизнис на Ребека, но поради последиците од големите финансиски загуби со кои се соочија многу претприемачи за време на пандемијата, Есте Лаудер неодамна објави затворање на козметиката Бека.

‘Важна порака до нашите убавици на Бека: Блескаме од благодарност. Сите сте дел од нашето семејство Бека – дел од оваа прекрасна заедница која не поддржува и ги застапува истите вредности. Поради нашата љубов кон вас, ние во моментов споделуваме со вас многу важни вести за затворањето на нашиот бренд, што ќе се случи во септември 2021 година. Глобалната пандемија ги погоди сите луѓе ширум светот на различни начини. Исто така, имаше огромно влијание врз голем број компании. Многу предизвици со кои се соочува Бека, заедно со глобалното влијание на Ковид-19, се нешто што нашиот бизнис, за жал, не можеше да го издржи, затоа бевме принудени да донесеме шокантна одлука да ја затвориме компанијата кон крајот на септември 2021 година “, рекоа тие на пост на Инстаграм.

На многу обожаватели на брендот им било тешко со оваа вест, со оглед на тоа што „Becca Cosmetics“ има еден куп врвни производи од високата класа кои се сакани од милиони публика. Доколку ви се допаѓа овој бренд или сакате да пробате некои производи на Бека, ви предлагаме да инвестирате во следниве омилени убавини.

BECCA Under Eye Brightening Corrector
BECCA Under Eye Brightening Corrector
BECCA Anti Fatigue Under Eye Primer
BECCA Anti Fatigue Under Eye Primer
BECCA Ultimate Lipstick Love - 8-Hour Longlasting
BECCA Ultimate Lipstick Love – 8-Hour Longlasting
BECCA Ignite Liquified Light Highlighter
BECCA Ignite Liquified Light Highlighter
BECCA Light Shifter™ Finishing Veil Setting Powder
BECCA Light Shifter™ Finishing Veil Setting Powder
BECCA Light Shifter™ Dewing Tint Tinted Moisturizer
BECCA Light Shifter™ Dewing Tint Tinted Moisturizer
BECCA Shimmering Skin Perfector Pressed Highlighter
BECCA Shimmering Skin Perfector Pressed Highlighter
BECCA Ever-Matte Poreless Priming Perfector
BECCA Ever-Matte Poreless Priming Perfector
BECCA First Light Priming Filter
BECCA First Light Priming Filter
BECCA Ultimate Coverage 24 Hour Foundation
BECCA Ultimate Coverage 24 Hour Foundation

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и...

Four Seasons

Маурициус има една необична коинциденција, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на нејзиното знаме. Имено, знамето на...

Green Tea

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните...

Cotton Club

Ниту една жена не може да одолее на овој моден додаток! „Headband“ венчиња како оние што ги прослави Блер во серијата „Gossip Girl“ се враќаат на модната сцена....

Advertisement