Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Конечно позната причина зошто Џенифер Анистон никогаш не станала мајка

„Кога ќе станеш мајка?“ Дали е болно прашање за сите жени кои, како познатата актерка, можеби имаат здравствени проблеми што ги спречуваат да забременат.

Познатата актерка Џенифер Анистон сигурно може да влезе во анализите во Холивуд, освен нејзините улоги, како жена од шоубизнисот, на која најчесто и доста неправедно и беше поставувано прашањето – зошто нема деца. Прашањето за мајчинството е прашање на лична одлука и животни околности, но поради традиционалните норми, жените премногу често се етикетираат како неисполнети само затоа што не се мајки. Прашањето „Кога ќе станеш мајка?“ Е многу болно за оние жени кои очајно сакаат да имаат дете, но не можат, исто како Џенифер.

Според странските медиуми, прашањето за мајчинството отсекогаш било исклучително тешко за Џенифер, бидејќи таа дознала во доцните 30-ти години од минатиот век дека можеби ќе биде многу тешко да забремени.

„Никогаш не и се допадна прашањето. Погледнете, таа може да изгледа како цврста и силна жена, но кога станува збор за мајчинството, ваквите проблеми секогаш ја кршат. Причината за нејзината неплодност се оштетените јајцеводи и намалената резерва на јајниците “, изјави извор близок на актерката. Имено, жените се раѓаат со одредена резерва на јајници, односно со специфичен број на јајца, а како што напредува возраста, бројот на јајцата се намалува (семејното наследство исто така игра значајна улога). Во спротивно, оштетувањето на ѕидот на фалопиевата цевка или целосно непроодните фалопиеви цевки го оневозможуваат механичкиот контакт помеѓу машките и женските гамети. Најчесто е резултат на воспаление предизвикано од сексуално преносливи микроорганизми (кламидија, гонокок, микоплазма), но може да се појави и како резултат на некои други болести – како што се туберкулоза, гноен апендицитис или ендометриоза.

View this post on Instagram

Girl’s best friend… bring Clyde to work day.

A post shared by Jennifer Aniston (@jenniferaniston) on

Иако ова прашање е целосно упад во интимност, многу колеги ја советуваа Џенифер јавно да зборува на оваа тема за да може да се чувствува полесно и да охрабри многу други жени, борејќи се со истиот проблем и да сфати дека не се сами. Неплодноста е дијагноза со која се соочуваат дури 10-15% од паровите денес, и додека некои зборуваат јавно за тоа, други, исто како и Џенифер, ја чуваат оваа болна тема за себе.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...

Cotton Club

Живописен стајлинг на војвотката. На 20 октомври, Кејт Мидлтон и принцот Вилијам се состанаа со хероите и учесниците на фото-проектот Hold Still посветен на...

Cotton Club

Креативната директорка на брендот Шанел, Вирџинија Виар, научи многу од нејзиниот учител Карл Лагерфелд, вклучително и создавање бестселер што ќе лови илјадници девојки ширум...

Four Seasons

Познатата водителка Елен Деџенерес и нејзината сопруга Порша де Роси наскоро повеќе нема да бидат соседи на принцот Хари и Меган Маркл во Монтесито,...