Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Кому му е посветена една од најубавите љубовни песни на сите времиња?

Тоа е ден на кантри музика, жанр што потекнува од јужните делови на САД во дваесеттите години на минатиот век. Овој северноамерикански музички жанр има корени во народната музика, а претежно се работи за едноделни музички форми кои честопати се придружени со инструменти како гитара и бенџо.

Во светот на кантри музиката, љубовните песни имаат посебно место, а на врвот на листата на најпопуларни кантри љубовни песни на сите времиња е песната „I will always love you“ од пејачката Доли Партон.

Доли Партон ја напиша оваа песна во 1974 година. и до денес остана едно од нејзините најпознати дела. Нејзината верзија на песната била два пати на врвот на топ-листите – кога за прв пат ја објавила во 1974 година и кога повторно ја снимила за нејзиниот филм од 1982 година „The best little whorehouse in Texas.“

Секако, баладата повторно стана популарна кога пејачката Витни Хјустон ја сними својата верзија за филмот „The Bodyguard“ во 1992 година.

Една од причините зошто оваа песна толку многу ги воодушевувала слушателите со децении се едноставните, но вознемирувачки зборови.

Но, иако можеби не изгледа така, оваа песна не е песна за раскинување на романтична, туку професионална врска.

Имено, во 1973 година, Доли раскинаla со својот ментор Портер Вагонер. Иако пет години била успешен дел од неговото телевизиско шоу, таа одлучила да се откаже од проектот и да и се посвети на сопствената кариера. За жал, Портер не бил подготвен за тој чекор.

„Имав многу тага и болка во срцето, и тој едноставно не ги слушаше причините за моето заминување. И помислив, па зошто не го правиш тоа што најдобро го знаеш, зошто едноставно не напишеш песна? И така, отидов дома и од многу емотивна ситуација за мене дојде песната „I will always love you“, раскажа Доли во едно интервју во 2011 година.

Следниот ден, вооружена со нова песна, таа се вратила во канцеларијата и го прашала Портер дали може да ја сослуша за една минута. Кога прифатил, таа со нејзиниот прекрасен глас ја испеала песната, а тој бил преплавен од емоции.

„Почна да плаче, а кога завршив ми рече, по ѓаволите, ако се чувствуваш толку силно во врска со сè, само продолжи да го правиш тоа под услов да ја продуцирам плочата, бидејќи ова е најдобрата песна што некогаш си ја напишала“, раскажала своеволно Доли Партон.

А, останатото е историја. Доли го напушти шоуто, Портер го произведува својот следен запис со оваа песна, која, наводно, му ја отпеала последен пат на денот кога почина во 2007 година.

Тоа е песна што ја претставува нејзината желба да му стане јасно колку се грижи и колку го цени, иако било време таа да замине.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement