Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Кога не знаете што би правеле во животот, одете во природа

Дали знаевте дека постои верување дека дрвјата и лисјата се најдобрите водичи (антени) на нашите желби што ги испраќаат во вселената?

Дозволете си кратка или подолга (планинарска) прошетка секогаш кога е можно
Важно е да му посветите доволно време на вашето физичко тело, на кое му треба внимание. Исто така, ќе го олесни нашиот духовен процес, бидејќи енергијата полесно ќе помине низ нас, ако телото е активно и исполнето со свеж воздух. Процесите на тој начин можат да се одвиваат многу побрзо. Прошетка во природа е карактеристична медитација за време на која можеме да станеме свесни за многу работи, да добиеме одговори и потребни идеи, да го релаксираме умот и немирни мисли.

Ако се движиме премалку, што е голем проблем на седечкиот начин на живот денес, енергијата тече многу потешко низ нас и нашите енергетски центри. Како резултат на тоа, се чувствуваме лошо, ние сме без енергија, стресот се акумулира во нас, ние дури и не слушаме интуиција или глас на душата. Како тогаш треба да знаеме што да правиме и да ги откриеме причините за проблемот или да донесеме одлуки? Тешко, нели? Па, токму со малата прошетка ќе дозволите природата да ве отвори…

Постои верување дека дрвјата и лисјата се најдобрите водичи (антени) на нашите желби што ги испраќаат кон вселената.

За време на прошетка во природа, можеме да „разговараме“ со дрвјата во нашите умови и да им ги пренесеме нашите мисли и желби да ги испратиме понатаму до изворот. Тие се брза пошта. Во исто време, природата ќе ни биде од голема помош да се поврземе повторно со самите себе. Повторно да се слушнеме себеси и гласот на нашата душа. Кога не знаете што да правите во животот, одете надвор, во шума, во ливада, покрај езеро или на рид! Некои, исто така, сакаат трчање, возење велосипед, качување или нешто друго. Важно е нашето тело да е во движење (и во природа и во мирување), на овој начин ќе ги отстраниме проблемите на физичко и ментално ниво.

Кога имаме ментални проблеми, нашите мускули се напнати, стегнати, па затоа треба да ги релаксираме. Обично имаме големи товари на рамената, затоа ги отстрануваме за да одат побрзо.

Покрај тоа, неодамна научниците открија дека времето што го поминуваме во природа влијае на физичките промени во нашиот мозок. Времето поминато во природа, каде што нема многу луѓе и врева, им помага на луѓето да го смират умот и да се фокусираат на овде и сега.

Кај секој учесник во прошетка по природа, истражувачите забележале значително намалување на нервната активност на церебралниот кортекс, дел од мозокот одговорен за ментална болест и забележале намалување на негативните и опсесивните мисли. За оние што шетаа по градот, овој ефект недостасуваше.

Покрај лекувањето на депресијата, намалувањето на ризикот од дијабетес и рак, активноста во природа исто така ја намалува менталната исцрпеност, стресот, го смирува умот и го зголемува креативното размислување, ја подобрува меморијата, ја зголемува самодовербата и ја стимулира лачењето на ендорфин. Многу луѓе земаат лекови од една од овие причини, но лекот за овие типови на ментални болести може да биде поедноставен отколку што мислиме.

Ако сакате друштво, најдете интересен партнер за прошетка, но ако работите многу со луѓе, можеби повеќе ќе уживате во осаменост или прошетка со куче.

Кога вежбаме тело, добиваме доволно свеж воздух и природа, подготвени сме на физичко ниво и се отвора и нашиот таен психички свет. Потоа можеме да влеземе внатре. Подготвени сме полесно да се справиме со проблемите, да се соочиме со нив со поголем ентузијазам, доверба, концентрација и мир. Сè полека ќе го добие своето значење и мислата ќе стане појасна.

Природата е навистина најдобриот терапевт кој дава чувство на слобода и поврзаност со Земјата и универзумот што ни требаат ако сакаме да живееме хармонично и здраво. Ако сакате среќа, ќе мора да испуштите сè, да земете ранец и да одите во природа и да уживате во мирот и природната убавина.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Некои луѓе се родени како одлични лидери и работодавци, додека некои воопшто не успеваат. Фантастичен водач е обично комбинација на подготвеност за компромис, логика...

Four Seasons

Дознајте пред фатално да се заљубите на следното патување… Ако ви кажеме дека постојат само уште две земји во светот каде што нема развод,...

Fine Living

Веројатно многумина од нас, до 2020 година, сонуваа за одмор на пуст остров, достапен само за нив и за никој друг… И тогаш се...

Route 66

Џејмс Хетфилд е фронтмен на легендарната хеви метал група „Металика“ и голем љубител на автомобили. Неговата страст не е шопингот, туку обновување на класиците,...

Advertisement