Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Киану Ривс донираше 31,5 милиони долари за истражување на леукемија

Откако неговата сестра Ким 10 години се бореше со ракот, Кијану Ривс донираше 70% од својата заработка во Матрикс за истражување на леукемија.

Кијану Ривс никогаш не пропушта можност да направи нешто вредно и да донесе насмевка на лицата на луѓето. Неодамна стана познато дека Ривс донирал огромен дел од својата заработка од оригиналниот филм „Матрикс“ за истражување на ракот.

На Киано Ривс му беа платени 10 милиони долари однапред за научно-фантастичниот филм од 1999 година, пред да заработи дополнителни 35 милиони долари кога филмот стана блокбастер на кино благајните. Според Њујорк пост, тој донирал околу 31,5 милиони долари за истражување на леукемија, 70 отсто од приближно 45 милиони долари што ги заработил од блокбастерите.

Во времето на донацијата, сестра Ривс се бореше со леукемија или рак на крвта осум долги и напорни години. Приватната фондација Киану Ривс финансира истражување за рак, поддржувајќи ги и детските одделенија и детските болници. Никој не ни знаеше дека го прави тоа додека Ривс не даде изјава во интервју за Ladies’ Home Journal во 2009 година: „Имам приватна фондација која работи пет или шест години и помага на неколку детски болници и истражување на ракот. Не сакам да го поврзувам моето име со тоа, само дозволувам фондацијата да го прави тоа што го прави“.

Покрај непознатите и незадолжителни дела на љубезност, вклучително и тајно донирање големи суми пари во детските болници, помагање во истражувањето на ракот, тој постојано прави луѓето околу него да се чувствуваат неверојатно среќни што го запознале.

Во 2020 година, тој продаде 15-минутна средба со него на аукција за да собере средства за добротворна организација за борба против детскиот рак. Наводно, победничката понуда била 19.000 долари за краток состанок со холивудски актер со нежно срце.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement