Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Кејт Мидлтон ја објави книгата со фотографии „Hold Still“

Фото-книгата ќе ги содржи сите 100 слики од изложбата на Националната галерија на портрети, која беше предводена од војвотката од Кембриџ во 2020 година.

Фотографијата е голема страст на Кејт Мидлтон и сега таа ја носи својата љубов кон уметноста на страниците на новата книга за да собере пари за добротворни цели. Заедно со британската национална галерија за портрети, војвотката го објави објавувањето на книгата „Hold Still“, во која 100 портрети на луѓе од Велика Британија истакнаа различни искуства за време на првиот национален карантин во земјата.

Hold Still: A Portrait of Our Nation in 2020 вклучува вовед напишан од Кејт, која е покровител на Националната галерија на портрети.

„Кога ќе погледнеме наназад на пандемијата КОВИД-19 во следните децении, мислиме на предизвиците со кои се соочивме сите – саканите кои ги изгубивме, продолжената изолација за нашите семејствата. Но, ќе ги запомниме и позитивните работи: неверојатната добрина и херојство кое произлезе од сите социјални слоеви и како заедно се прилагодивме на новата нормалност “, напиша Кејт во воведот.

Таа продолжува: „Преку Hold Still, сакав да ја искористам моќта на фотографијата за да создадам траен запис за тоа што сите го доживеавме – да ги доловам приказните за поединци и да документирам значајни моменти за семејствата и заедниците додека живеевме низ пандемијата“.

Книгата содржи и нов портрет на војвотката направен од фотографот Мет Портјус, на кој се гледа како Кејт е облечена во црвен џемпер во градината на нејзиниот дом во Анмер Хол додека држи професионална камера.

Парите собрани од продажбата ќе бидат од корист на голем број добротворни програми, а 50% од нето приходите се наменети за помош на Националната галерија за портрети, за да може да продолжи да организира едукативни програми низ Велика Британија. Другата половина ќе обезбеди поддршка на водечката добротворна организација за умствено здравје „Mind“, вклучително и иницијативи за поддршка спроведени во локалните заедници низ целата земја.

Директорот на Националната галерија за портрети, д-р Николас Кулинан, рече: „Јавниот одговор на Hold Still, предводен од нашиот покровител Нејзиното кралско височество, војвотката од Кембриџ, беше феноменален. Посветени фотографии помогнаа да се создаде обединувачки и катарзичен портрет на животот во карантин.“

Покрај прикажувањето на 100 слики од изложбата и приказните, книгата ќе ги разгледа и најзначајните моменти од изложбата на заедницата во октомври 2020 година, каде беа споделени бројни портрети на билборди низ Велика Британија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement