Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Канје Вест како лидер на слободниот свет? Малку загрижувачки

Сите имавме претчувство дека нешто големо се подготвува кога Канје направи пауза од својата музичка кариера и му се посвети на Бога, поточно кога ја основаше Sunday Service. Вистина, Канје немаше да биде Канје, да не беше свеченост од светски ранг, а во меѓувреме овие негови маси станаа атракција за која се бараа повеќе билети. Од тој момент, Канје продолжи во нова насока и отиде во затворите и другите институции за да го „проповеда“ својот збор.

Тој концепт помина прилично добро затоа што ако гледате некои од видеата лесно можете да се збуните и да се запрашате дали станува збор за мини концерт или вистинска беседа? Потоа отиде чекор понапред и се кандидираше за претседателските избори во САД. Ова не било неочекувано. Тој пред неколку години објави дека ова е конечниот план, и она што Канје го вели, тоа го прави, без оглед на реакцијата на јавноста која е шокирана од одлуката. Кога започна со неделните миси, тој изјави дека е принуден да ја остави музика настрана за да му служи на Бога, а рапот не е во согласност со неговата нова улога. Тогаш, тој одлучил да биде претседател.

Иако би било одлично за секој од нас да има здрава доза на Канје во нас да биде толку самоуверен и да веруваме во себе до тој степен што можеме јасно и гласно да тврдиме дека секоја негова мисла е симфонија на идеи, вистинското прашање сепак е дали Кание е ОК?

Иако сето ова беше најавено, сепак е многу бизарно. Во неодамнешното интервју со Џо Роган, кое траеше цели три часа, Канје откри многу нови податоци. Тие се осврнаа на неговата „пасторална“ вокација, договорите во музичката индустрија, нејзината нетранспарентност и зошто тој веќе некое време тврди дека оваа индустрија е дело на сатаната, неговата модна кариера и неговиот повик да стане лидер на слободниот свет. “Нема подобро време да се стави визионерството во водечка позиција. Јас не сум тука за да го соборам Трамп или да го поразам Бајден. Тука сум за да го пренесам она на што ме повика Бог и да се докажам во функцијата што тој ја намени за мене. Јас сум голем лидер затоа што добро слушам и затоа што сум емпатичен. Верувам во мирот во светот“.

Сето ова би било нешто убаво и реално. Особено делот за емпатија и мир во светот. Поточно, би било убаво ако не беше загрижувачко. Настрана фактот што Канје со денови се расправаше со Џенифер Анистон на Твитер само затоа што привлече внимание на лудилото на оваа одлука. Зборуваме за општо губење на контролата што е јавно и очигледно. Додека сите го сакаме Канје, можеби е во ред да кажеме дека сме и малку загрижени.

Ниту еден услов не може да го намали неговото влијание и секој има право да сонува и да се обидува сè додека тоа му дозволува демократски права. Но, треба да имаме предвид дека во овој случај, менталното здравје бара повеќе внимание отколку слика.

„Кога зборувам, не зборувам со бес. Тоа е симфонија на идеи. Јас само ја кажувам вистината, и да ја кажам вистината е лудо во свет полн со лаги “, додаде тој во една од последните реченици на споменатото интервју. Иако би било одлично за секој од нас да има здрава доза на Канје во нас да биде толку самоуверен и да веруваме во себе до тој степен што можеме јасно и гласно да тврдиме дека секоја негова мисла е симфонија на идеи, вистинското прашање сепак е дали Канје е ОК?

Експертите тврдат дека не е така. „Тој прави нешто потенцијално важно во овој обид да стане претседател, што е иронично симптом на биполарно растројство“, рече д-р Сали Сател, психијатар и професор по психијатрија на Универзитетот Колумбија. „Грандиозноста е кардинален симптом, мислење дека немате граници и дека можете да правите што сакате. Постои чудна иронија во сè што го прави неговото сегашно однесување и целата оваа приказна манифестација на неговата ментална состојба “. И тоа не значи дека, како што еднаш убаво напиша Ким Кардашијан Вест, сите негови генијални потези треба да бидат минимизирани поради неговата состојба. Пишувајќи за него и за неговото биполарно растројство, Ким се обиде да ги отстрани предрасудите со кои му приоѓа на менталното здравје, велејќи дека живеењето со биполарно растројство не ги намалува или дискредитира неговите соништа и креативни идеи, без оглед колку и да изгледаат големи и недостижни. И тоа е точно. Ниту еден услов не може да го намали неговото влијание и секој има право да сонува и да се обидува сè додека тоа му дозволува демократски права. Но, треба да имаме предвид дека менталното здравје бара повеќе внимание отколку слика во овој случај. И можеби би било покорисно да не зборуваме за тоа што направил Канје и со кого ги изненади сите, но низ она низ што минува и како се чувствува.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Променливото и сиво зимско време не претставува проблем ако во плакарот имате џемпер во боја на виножито. И брендовите и sвездите на Инстаграм упорно...

Fool Moon

Сите љубители на садомазохистички игри, доминација и подреденост, се чини дека сè што уживате има многу повеќе придобивки за вас отколку што некој би...

Fool Moon

По снежните и студените денови, пролетта, расцутот на природата, топлото време и подолгите денови веројатно ќе ги израдуваат сите. Сепак, овие четири знаци на...

Fool Moon

Деведесет години подоцна, Шанел 5 е веројатно сè уште најпрепознатливиот и најпродаваниот парфем во светот. Со великодушно непочитување на социјалната етика и придружба на...

Advertisement