Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како Шерон Стоун со 63 години успева да изгледа како да има 45

Шерон Стоун е една од оние жени за кои изгледа дека времето застанало. Иако има 63 години, изгледа, во најмала рака, како да има 40 и кусур, но се чини за тоа најзаслужен е нејзиниот став.

Откако имала проблеми со церебрално крварење во 2001 година, поради што морала повторно да научи да оди и да зборува, славната актерка целосно го променила својот став кон животот, но и кон здравјето и стареењето.

Како што и самата истакна, таа одлучила да не го гледа стареењето како нешто негативно. Напротив, таа одбрала да остаре. Стареењето е нејзината цел. Откако успеа да преживее нешто што малкумина преживуваат, таа сфатила дека стареењето е всушност привилегија што, за жал, не ја имаат сите.

Затоа, иако се грижиме да изгледаме барем половина добро како неа на нејзина возраст, она што е многу поважно е да ги усвоиме нејзините совети заради здравјето и дека таквата дисциплина, како неа, всушност ја гледаме како слобода.

Креативна кога станува збор за тренинзите
Актерката се обидува да го направи секој тренинг различен, што исто така зависи од тоа во кој регион работи. Тренира четири до пет пати неделно, и обично комбинира пилатес, истегнување на целото тело, тренинг за снага, јога и танц. Кога не е во теретана, вежба дома, кога е особено креативна – лежејќи во када, ги подигнува нозете со мал отпор што ја дава водата. Генијално! Освен тоа, дали знаевте дека Шерон Стоун се дружи со Арнолд Шварценегер, кој е и нејзина фитнес инспирација!

Избегнува алкохол, цигари и глутен
Иако сето ова изгледа премногу строго, поентата е дека функционира и резултатите се повеќе од видливи. Интересно е да се истакне дека нејзиниот пример во одлуката да се откаже од алкохолот била – Мадона! Како што вели, во еден момент забележала дека нејзината врсничка изгледа далеку подобро од неа и целосно очајна го прашала својот тренер што прави погрешно. Тој и рекол дека Мадона веќе не консумира алкохол – останатото е, се разбира, историја.

Секогаш самата ја подготвува храната, и тоа што е можно поздраво
Актерката откри дека нејзината диета денес е многу различна од онаа што ја практикувала растејќи во Пенсилванија во 70 -тите години, во која било вклучено многу пире од компири и разни сосови. Денес, луѓето претпочитаат храна со низок гликемиски индекс, како што се киноа, леќа и зеленчук. Исто така, избегнува преработена храна, иако сè уште не може да заборави на чипсот!

Поминува многу време со своето семејство
Шерон Стоун има три сина – Квин Кели (10), Лаирд Вон (12) и Роан Џозеф (16). Како што вели, многу е горда на мажите во кои пораснале и сака да поминува многу време со нив и соодветно со нив организира свои други обврски.

Фокусирана е да им помага на другите
Денес, актерката е многу повеќе ангажирана во бројни хуманитарни проекти и активности насочени кон помагање на маргинализираните групи. Семејството и помагањето на другите се на врвот на нејзината листа на приоритети, а не холивудската сцена, новите улоги и трката да им угоди на сите.

Нејзината рутина за нега на кожа е многу едноставна
Шерон од својата мајка научила дека од рана возраст миењето и хидратацијата се задолжителни чекори во грижата. Години и години подоцна, актерката продолжува да го применува тој совет. Освен што повремено ја третира кожата со хранлива маска за лице, во други денови користи само еден производ – хидратантна крема.

Се грижи за менталното здравје исто колку и физичкото
На крајот, важно е да се истакне дека актерката е крајно внимателна за друг аспект на здравјето, а тоа е психата. Затоа, таа се обидува да спие доволно, практикува длабоко дишење и будизам, а своето слободно време го посветува на уредување на дворот. Зен!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement