Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како Хали бери изгледа толку фантастично на 50 години?

Оскаровката Хали Бери наполни 55 години, но за неа времето како да застана. Наскоро, на Нетфликс пристигнува нов филм, во кој таа игра ММА борец, за што требаше интензивно тренирање засновано на боречки вештини и бокс, но ова не беше преголем проблем за Хале. Бидејќи стана мајка на 40-тите години, нејзината главна мотивација е да остане млада и здрава што е можно подолго со цел да помине што повеќе време со децата, а бидејќи боледува од дијабетес тип 2, таа внимава на својата диета и вежби секој ден.

Таа претпочита тренингот на целото тело и вежби базирани на боречки вештини. Таа прави планкови секој ден, и едноставно се обидува да остане во таа позиција што е можно подолго (ах, само да беше едноставно како што звучи). Потоа вежба кружни тренинзи кои вклучуваат тегови на глуждот и сквотови, сака скокање на јаже (1500 скокови!) и јога за релаксација и истегнување. Таа верува дека вежбањето е важно не само за физичкото, туку и за менталното здравје, па затоа ова е една од причините зошто лансираше сопствена линија облека и опрема за вежбање и велнес-спин.

Но, секојдневното вежбање не е единствената причина за цврстото тело на Хали Бери: таа исто така придава многу важна улога на исхраната. Диетата се заснова на протеини и здрави масти и лиснат зеленчук, а содржи малку јаглени хидрати. Денот започнува со вода со додавање на малку лимон, но од едно не можеше да се откаже, а тоа е виното. По консултација со лекар, од време на време си го дозволува вкусот на чаша вино, но и тогаш проверете дали има помалку шеќер и нема сулфат.

Но, со цел да се фокусира не само на физичкото, таа се грижи и за своето ментално здравје, па затоа медитира секој ден и води дневник за радост. Хали Бери се чини дека ја најде не само тајната на младешкиот изглед, туку ја отелотворува една стара поговорка – во здраво тело, здрав ум.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Една година откако бремена одеше на модната ревија на Шанел, Џиџи Хадид се врати од породилно отсуство на пистата за новата колекција на Версаче...

Fool Moon

Талентирана, вредна, имагинативна, уникатна – така на најкраток начин можеше да се опише Нина Симоне, музичка дива која се бореше за граѓанските права со...

Fool Moon

Ако сакате интровертна личност, првата пречка да ве запознаат подобро е нивната срамежливост. Од таа причина, треба да имате повеќе разбирање од вообичаено, во...

Fool Moon

Припадниците на овој хороскопски знак сакаат да заведуваат, не се срамат да се препуштат на разни видови задоволства во спалната соба, а партнерите често...

Advertisement