Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како Симон и Сила се сакаа: Неверојатна љубовна приказна за ловецот на нацисти! Бог зема нешто од тебе, но ти дава многу повеќе!

Името на австрискиот Евреин Симон Визентал стана познато ширум светот како синоним за фаќање и казнување на нацистите, дури и неколку децении по завршувањето на Втората светска војна. Сепак, неговата животна приказна и љубовта со неговата сопруга Сила се исто толку спектакуларни како борбата за правда, а сепак се многу помалку познати!

Сила и Симон се венчале во 1936 година во украинскиот град Лавов, кој бил во рамките на полската територија во пресрет на војната. Кога нацистите ја нападнале Полска во 1941 година, овој град бил претворен во „еврејско гето“ чии заробеници биле и парот Визентал.

Двајцата беа одведени во помал работен логор. За тоа време, масовниот погром на Евреите траел низ целата окупирана Полска, а Сила и Симон знаеја дека се приближува виорот на смртта.

Љубов во виорот на војната

И покрај големите тешкотии, Симон успеа да воспостави контакт со полското движење на отпорот собрано во форма на Армијата на Крајова. На почетокот на 1943 година, тој е принуден да работи на сервисирање на пругата и на патот имал информации за настаните во главните центри.

Визентал го понудил своето знаење во замена за животот на неговата сопруга, која е спасена од Армијата на Крајова по нападот на нацистичкиот логор. Таа добила лажен, христијански идентитет и наскоро се преселила во Лублин, град на 200 километри од Лавов.

Веќе во јуни истата година, Гестапо извршил големи пребарувања во Лублин за преостанатите Евреи, што ја принуди Сила да се вратат во Лавов. Таму, повторно го пронајде Симон откако се криел на железничката станица два дена.

Уште во 1944 година, Симон ги активира своите врски во движењето на отпорот за да најде засолниште за Сила во Варшава. Лавов стана несигурен во врска со Сила, па со помош на Армијата на Крајова повторно го напуштил ова место.

Трагично недоразбирање

Ментално потресен од ужасите на војната, Симон Визентал се обидол да се самоубие. Припадниците на Армијата на Крајова ги дознале деталите за чинот и наскоро ѝ пренеле на Сила, верувајќи дека Симон повеќе не е жив. Во меѓувреме, тој преживеал, но по закрепнувањето, нацистите го префрлиле во друг логор.

Таму се сретнал со одреден човек од Варшава. Овој човек до депортацијата живеел на улицата каде се криела Сила. Од него, Симон дознал дека нацистите ја запалиле целата населба и дека никој од станарите не преживеал.

Очаен, Визентал бил на работ да се предаде и да се препушти на смртта. Нацистите го сместија во „одделот за смртта“, блок за смртно притворени затвореници, каде што кознумирале/преживувале само со 200 калории на ден. Сепак, некако преживеал. Кога Американците го ослободиле логорот на 5 мај 1945 година, Симон имал само 41 килограм.

По закрепнувањето, тој веднаш се обратил до Црвениот крст да се обиде да ја открие вистината за неговата сопруга.

За време на споменатиот напад, силите биле заробени и веднаш пренесени во логорот што Британците го ослободиле еден месец пред американските сили да го спасат Симон. Таа верувала дека нејзиниот сопруг повеќе не е жив се додека еден од членовите на хуманитарната мисија не ја известил за потрагата по Симон.

“Само што добив писмо од твојот сопруг. Тој се обидува на секој начин да ги најде твоите остатоци”, и рече тој.

Неверојатен пресврт

Сепак, капитулацијата на Хитлер не стави крај на страдањата на парот Визентал.

Симон бил во логор ослободен од американски војници, а Сила се нашла на територија што набргу по крајот на конфликтот стана дел од советската сфера на интерес.

Преминувањето на новоформираната граница е скоро невозможно, но Симон пронајде шверцер по име Феликс Вајсберг, кој имал за задача да ја врати својата сопруга. И тогаш, на маршот кон советската територија, се случи уште еден неверојатен пресврт во приказната – Феликс ги изгубил информациите за локацијата каде што била Сила!

Во очај и тага, човекот обесил табла на која пишувало: „Нека Визентал силите стапат во контакт со човек по име Феликс Вајсберг. Тој ќе ја одведе кај нејзиниот сопруг во Линц “.

Вајберг брзо се најде во неволја, бидејќи три жени одговорија на овој повик. Сите тие тврдеа дека биле именувани по сопругата на Симон Визентал. Како нелегално да се пренесат три жени, преку границата контролирана од Американците и Советите?

Во моментот, сè изгледало како невозможна мисија. Единственото нешто што Феликс можеше да го стори е внимателно да разговара со секој „кандидат“ и да ја избере таа за кој сметал дека е најубедлива. Се испостави дека тој ја одбрал вистинската г-ѓа Висентал.

Живот посветен на потрагата по правда

Двојката Визентал повторно биле заедно, но е тешко да се надминат ужасите од војната. Сила и Симон изгубија 89 членови на семејството во холокаустот.

Сепак, животот продолжи и донесе нови радости. Девет месеци по обединувањето, се роди нивната ќерка.

Самиот Визентал го преживеал холокаустот, но не го заборавил! Во 1977 година, тој го основа Центарот Симон Визентал, меморијален центар на холокаустот, како и центар за документација посветен на пронаоѓање на нацистички воени злосторници. Тој и неговиот центар за еврејска документација, лоциран во Виена, биле одговорни за фаќање и осудување на главниот организатор на „Конечното решение“, Адолф Ајхман, како и стотици други нацистички криминалци.

За сето ова време, и покрај многуте закани што ги добија, Симон и Сила останаа заедно. Тие живееја во скромен стан во Виена воспитувајќи ќерка, а подоцна и три внуци.

Тие се разделија засекогаш дури на 10 ноември 2003 година. Тоа е денот кога Сила почина на 95-годишна возраст. Набргу потоа, Симон го објави своето повлекување од јавниот живот и потрагата по нацистите.

“Ги надживеав сите. Ако останеа, тие ќе беа премногу стари и слаби за да им се суди денес. Мојата работа е завршена”, изјави тој тогаш.

Починал на 20 септември 2005 година на 96-годишна возраст.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ако спаѓате во категоријата жени „plus size“, есента е одлично време да експериментирате со модата. Повеќе облека на телото значи повеќе опции за комбинирање.Ако...

Fool Moon

Кога велиме мантра, обично мислиме на некоја реченица што треба да се повтори на неодредено време и парите магично ќе се појават во нашите...

Fool Moon

Кинеската астрологија, како и класичната западна астрологија се состои од 12 хороскопски знаци. Според кинеската астрологија, секоја година управува одреден знак, кој секогаш се...

Green Tea

УН Диета – Воведни забелешки Строгото спроведување на оваа диета доведува, покрај слабеењето, и до промена на метаболизмот, така што изгубената тежина не се...