Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како Кристијано Роналдо го троши своето богатство

Како трет најплатен спортист во светот, Кристијано Роналдо дефинитивно ужива во подобрата страна на животот….

Само минатата година тој заработи 120 милиони долари, според списанието Форбс, а една година пред тоа, тој успеа да стане првиот активен спортист кој заработил повеќе од милијарда долари.

Често можеме да го видиме како ужива во неговата приватна јахта, како се занимава со скапи вили и апартмани, вози автомобили од најновото ограничено издание и носи часовници создадени исклучиво за него.

Бидејќи 36-годишната фудбалска sвезда сигурно не е срамежлива кога станува збор за шопинг и покажување на неговиот луксузен и декадентен живот, овој пат решивме да видиме за што точно ги троши парите Роналдо:

НЕВЕРОЈАТНИ ЧАСОВИ

Роналдо еднаш беше виден со часовник Jacob & Co Caviar, кој е украсен со повеќе од 400 дијаманти на неговиот зглоб. Цената? Вистинска ситница – само 2,5 милиони долари. Тој очигледно има посебна љубов кон наметливите часовници, бидејќи е виден и со 18-каратно Rolex GMT Master часовник изработен од бело злато и покриен со дијаманти, кој чини половина милион долари.

Според наводите, тој не е љубител на злато и дијаманти само на неговиот зглоб, бидејќи според наводите, тој купил веренички прстен, вреден 850.000 долари, за неговата свршеница Георгина Родригез.

ВРВНИ АВТОМОБИЛИ

Како што дознаваме, Роналдо и дал на Георгина, мајка на нивната тригодишна ќерка Алана Мартина дос Сантос, месечен „џепарлак“ од околу 100.000 долари. Можеби затоа таа во еден момент одлучи да и подари на својата сакана Mercerdes-Benz G-Wagon 4×4 вреден најмалку 130.000 долари.

Сигурни сме дека Роналдо најде места во неговата гаража полна со луксузни автомобили, вклучувајќи неколку модели на Ferrari и Rolls Royce модели, Lamborghini, Aston Martin, Bugatti и Bentley. Вкупно, неговата колекција автомобили вреди околу 22 милиони долари.

ИМПРЕСИВНО ПОРТФОЛИО НА НЕДВИЖНОСТИ

Роналдо купил неколку убави домови во текот на својата кариера, вклучувајќи и имот во Велика Британија вреден четири милиони долари, во кој живеел додека играл за Манчестер Јунајтед. Потоа, тука е вилата во Шпанија, која ја плати 6,7 милиони долари кога се пресели да игра за Реал Мадрид. Во моментов, член на Јувентус живее во Торино, Италија, на имот што се состои од две вили и неверојатен поглед на градот.

ФИТНЕС

Капитенот на португалската репрезентација е познат по својата божествена фигура, а според неговите соиграчи, тој јаде само пилешко, ориз и брокула за да остане во форма. Затоа, не сме изненадени што тој има врвна теретана во својот дом.

Исто така, Роналдо пие големи количини вода и избегнува газирани пијалоци, што го докажа кога помести две шишиња Кока Кола од масата за време на прес-конференцијата на Евро 2020, велејќи им на своите фанови да пијат вода. Според наводите, вредноста на компанијата Кока Кола паднала за четири милијарди долари по неговиот потег.

Луксузни одмори

Роналдо го посетува секој агол на светот со помош на неговиот приватен авион, но често може да се види како ужива на јахта вредна седум милиони долари со своето семејство. Azimut Grande има пет кабини и шест бањи, што е повеќе од доволно простор за уживање за неговите четири деца.

СКАПОЦЕНИ ЗАБАВИ
Кога станува збор за забава, Роналдо не штеди пари. За време на една посета на Лондон, тој потроши 37.000 долари на две шишиња ретко вино за само 15 минути! Неколку години пред тоа, тој потроши 1,5 милиони долари за приватна забава во Мароко.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement