Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како да станете на десната нога секое утро?

Едноставни совети за будење во добро расположение!

Во последно време, на нашата психа треба да и се даде уште поголемо значење, поради посебните услови во времето во кое живееме. Значи, мора да се грижиме за себе повеќе од вообичаено, почнувајќи од тоа „нужно зло“ што влијае на сите нас – будење наутро.

Еве неколку многу едноставни совети како да го започнете секој ден со уште подобро расположение и повеќе енергија!

Не брзајте
Нема потреба да брзате да станете од кревет. Без разлика дали сте се разбудиле со будилник или не, дајте си време да се опуштите и да размислите за убавите, оптимистички работи и за новиот ден што е пред вас.

Истегнете се уште малку
Кога ќе се разбудите, можете да поминете само неколку минути правејќи едноставни вежби или дури и истегнување.

Оставете го вашиот мобилен телефон
Одлучете да не го користите вашиот мобилен телефон наутро. Кога појадувате или се подготвувате, не вклучувајте електронски уреди за да ја проверите вашата е-пошта или што било друго што е поврзано со вашиот бизнис. Ако го направите спротивното, постои голема шанса да се загрижите и тоа очигледно не е она што го сакате.

Музика
Придобивките од музиката се многубројни и време е да ги искористиме. Ако имате неколку омилени песни што ве прават среќни, не двоумете се да направите список што ќе го слушате секое утро за да ја зголемите вашата енергија.

Време е за појадок
Ние неколку пати говоревме за оваа тема и уште еднаш ќе напоменеме. Никогаш не прескокнувајте појадок затоа што тоа е најважниот оброк во денот. На овој начин, стапката на метаболизам ќе се зголеми и ќе добиете поголема сила за извршување на дневните обврски.

Што не треба да се прави наутро?
Поминувате време на социјалните мрежи
Ја оставате куќата неуредена
Размислувате негативно
Не отварате прозорци
Останувате загрижени и воопшто не водите грижа за себеси


Дополнителен совет: Веднаш штом ќе се разбудите и ја видите сончевата светлина, кажете „благодарам“ за сè што имате во животот. Запомнете дека дури и наједноставните работи сметаат и треба да бидеме благодарни за новиот ден пред нас што ни дава можности да уживаме во животот.

На крајот, следејќи ги овие многу едноставни чекори, будењето наутро ќе стане вашата омилена навика, вашиот најдобар „пријател“, а не вашиот смртоносен „непријател“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Роберт Редфорд го продава својот ранч за коњи, во близина на Санденс, планинско одморалиште што го основал во Јута во текот на 1960-тите. Имотот,...

Cotton Club

Bottega Green е можеби главната нијанса на сезоната. Интензивното зелено стана еден вид симбол на генерацијата Z, заменувајќи го Millennial Pink на оваа позиција....

Fool Moon

Кога ќе слушнете „себичен“, овој збор изгледа како лош. Кој би бил среќен ако го опишат на таков негативен начин? Не помалку навредливи се...

Green Tea

Радувајте му се на вашето тело. Ние често ги потценуваме својствата и придобивките од конвенционалните производи што се достапни за апсолутно сите. На пример,...

Advertisement