Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Како да избегнете трендови и да останете верни на себе? Стилски правила на Фран Лебовиц

Што направивме ние минатата недела? Опсесивно ја гледавме серијата за Фран Лебовиц на Нетфликс со чаша (шише) вино и многу замислено наздравување на циничните забелешки на овој остар писател. Таа и Мартин Скорсезе вкрстуваат теми пред пандемијата во Њујорк во серијата без помилување. Покрај тоа што ќе го пропуштите Њујорк колку што можеме да се сетиме, ќе се заљубите и во нејзиниот неверојатно прецизен стил, бидејќи пред сестрите Олсен и брендот The Row, и пред Katherine Hallsten и брендот Khaite, тука беше Фран Лебовиц. Фран е симбол на Њујорк, а кога е модата во прашање, таа е максимално промислена и вечно верна на нејзините омилени парчиња облека. Таа автентичност не остана незабележана и во еден момент целиот Њујорк го копираше нејзиниот стил.

Фран работела во студиото 54 со Калвин Клајн, се дружела со Ворхол, пишуваше редовно за Interview magazin. Ако се обидете да „изгуглате“ за неа, ќе помислите дека таа има една униформа од која не се откажува и нема да погрешите: „Некои велат дека носам иста облека од 1972 година“ – објасни во една пригода . Нејзината униформа се состои од фармерки Левис 501, кафени каубојски чизми, машка бела кошула и строго скроена јакна. Единствениот детал со сето ова се очилата со дезен на желка, кои сите ги купувале во еден момент, а таа ги носи верно со децении без да се грижи за трендовите.

Сите сакоа ги нарачала од студиото Anderson and Sheppard во Лондон, кое се смета за еден од најдобрите кројачи во светот и каде што членовите на британската аристократија купуваат уште од 19 век. век. „Кога првпат нарачав сако од продавницата Anderson and Sheppard, тие ме одбија. Имено, тие тогаш не правеле облека за жени. Дотогаш, тие шиеа сакоа само за една жена, а тоа беше Марлен Дитрих“, рече таа. Ова не ја спречи Фран и денес половина од нејзината гардероба го има потписот на Anderson and Sheppard: Имам повеќе сакоа отколку што ми требаат и многу повеќе отколку што можам да си дозволам, но, го сакам изборот помеѓу 17 сиви нијанси.

Фран има многу сомнежи кога станува збор за денешната мода. Верува дека чевлите на платформа симболизираат сè што не е во ред со младите, а хеланките ги уништуваат жените. Сонувачи на свет во кој не би спомнале хеланки (тоа е само поинаков начин да останете во пижами). Ако сте природно убави, носете што сакате, но, тоа вклучува 0,01% од луѓето. Повеќето луѓе едноставно не изгледаат доволно добро за да го носат она што го носат. На пример, дали се сеќавате на трендот на невнимателна, неуредна коса? Одлично, ако сте модел. Ако не сте модел, измијте ја косата и исчешлајте ја “- истакнува Фран.

Можеби е во ерата на тренерки, спортски чорапи и меките влечки, добро е да застанете и да размислите за усвојување на подобри навики за купување? Започнете со гледање на серијата на Нетфликс, а потоа фрлете се да пронајдете совршено скроени парчиња направени од квалитетни материјали, од кои нема да се откажувате следната сезона. Односно, судејќи според Фран, никогаш.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement