Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Изгубен багаж од 1,6 милиони долари

Изгубен багаж по летовите не е реткост во индустријата на патничка авијација …

Од друга страна, многу ретко се случува да добиете надомест од 1,63 милиони долари поради тоа. Сепак, во најновиот настан од ваков вид, нигерискиот суд им нареди на компанијата Emirates да ја исплати оваа неверојатна сума на бизнисмен чиј багаж исчезна додека патуваше со нивната линија.

Бизнисменот очигледно ги изгубил спорните торби во транзит пред дванаесет години, за време на летот за Кина. Тие му припаѓале на нигерискиот бизнисмен, г-дин Орџи Принц Икем, кој патувал од Лагос во оваа азиска земја во 2007 година. Според него, багажот имал лични предмети од 700 000 и околу 930 000 долари и бил во сопственост на друг бизнисмен, Олисаемек Угвунзе, кој од него побарал да ги земе наместо нив.

Како што нагласува Икем, тој не бил подготвен да ги предаде торбите за преглед при влегувањето во летот, и тие сакале тоа да се направи одделно во канцеларијата, меѓутоа, поради инсистирање на екипажот и вработените на аеродромот, тој го сторил тоа. Целиот багаж исчезнал без трага по извршениот увид, по што следело известување за полицијата и, конечно, поднесување тужба.

После долга судска постапка што следеше, судијата Јуј Муслим Хасан пресуди во корист на Икем и им нареди на Emirates да го вратат целиот износ на пари и дополнително да обезбедат отштета. Авиокомпанијата Emirates првично се спротивстави на обвинувањата, тврдејќи дека нигериската компанија за управување со воздухопловството (NAHCO) е надлежна за багажот и за сите негови процеси на управување за време на престојот во објектот на меѓународниот аеродром Муртала Мухамед во Лагос, со цел да се отфрли извршната пресуда и понатаму да ја брани својата позиција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Како да се истуширате и да не му наштетите на вашето здравје? Не се туширајте со топла водаПрекумерните температури на водата доведуваат до сува...

Cotton Club

Иако пандемијата има видено помалку странски туристи отколку претходните години, тоа не значи дека нема да гледаме омразени „чешки“ сандали на секој чекор во...

Fool Moon

Се буди доцна и мора брзо да се облече за да стигне за работа. Трча низ кујната и ја закачува чашата кафе и го...

Cotton Club

Со над 70 години постоење, мартинките се вечен тренд кој оди толку добро со сè. Кога ќе скролате низ фидот на Инстаграм, имате впечаток...

Advertisement