Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Зошто оние кои читаат секогаш ќе бидат еден чекор пред сите други

Живееме во време и општество кое ни покажа дека оние кои учат, читаат, работат на себе, оние кои се вредни и се трудат да бидат водени во животот според вистинските вредности – не секогаш ги добиваат позициите во животот што ги заслужуваат .

Но, тоа во никој случај не значи дека ова е крајот. Настрана позициите во животот, постојат оние работи што оние што не читаат и кои можат да бидат над вас во хиерархиска смисла, никогаш не можат да ви ги земат, ниту можат да ги имаат. Читањето е важно. Секој ден. Затоа што само ако читате…

Ќе го најдете најдобриот начин да избегнете стрес и досада во вашиот сопствен живот

Купете книги или одете во библиотеката. Позајмете ги од пријатели. Потопете се во историјата, во магијата, научната фантастика. Но, започнете веднаш, бидејќи читањето е лек со одложено дејство. И кога светот ќе стане неподносливо тежок, вие секогаш ќе можете да го најдете вашето парче мир во книгите.

Ќе откриете дека имате друго семејство

Да, се разбира, веројатно имате родители, браќа и сестри или еден куп роднини. Сопруг, деца. Можеби не. Во секој случај, без оглед дали имате семејство или сте осамени, меѓу љубителите на книгата ќе најдете едно сосема поинакво. Ова е глобално, огромно и целосно отворено семејство. Семејство на читатели. Луѓе кои сакаат книги. Литературни зависници. Ова се оние кои можат да ги најдат своите сродни души во секој дел од светот, а социјалните мрежи сега го направија уште полесно.

Ќе станете дел од тековниот глобален разговор

Книгите се нешто преку што минатото комуницира со нас. И не само тоа. Книгите се исто така начин на комуникација помеѓу културите, земјите, социјалните слоеви и групите. Книгите ни овозможуваат незабележително да влегуваме во други животи и други светови, но истовремено и целосно да се потопиме. Зарем не е тоа неверојатно?

Ќе научите да зборувате убаво

Читањето е најубавиот начин за збогатување на вашиот вокабулар, подобрување на знаењето за правопис и граматика. (Ова во никој случај не значи дека треба да станете тој дежурен ловец на правопис во општеството. Никој не го сака тоа.)

Ќе ги сакате редиците, станиците и чекалните

Зависноста од читање навистина може да биде пресвртна точка во вашиот живот. Додека чекате на ред, наместо да се нервирате, да вртите очи, да воздивнувате или да го покажувате својот гнев и незадоволство на сите конвенционални начини, можете едноставно – да читате. Извадете книга од торбата или џебот и веќе се забавувате, комуницирате и имате интелектуална стимулација – три во едно.

Ќе станете подобар човек

Можеби никогаш не сте биле жртва на расизам, насилство или сиромаштија. Можеби не знаете што значи да страдате од невозвратена љубов. Можеби сте личност на која ѝ е полесно да критикува отколку да се сочувствува. Ако сето ова е вистина, вие сте среќни. Од ваша перспектива. Од друга страна, може да ве направи помалку емпатични и може да ви го отежне сочувството со другите луѓе.

Но, книгите можат да ве научат на тоа. Оние книги што ве обземаат до тој степен што понекогаш се чувствувате како да сте дел од приказната што ја читате. Тие можат да ви научат емпатија, разбирање, сочувство подобро од која било усна лекција што ви ја одржале на училиште или дома.

Ќе откриете дека знаевте толку малку пред да започнете да читате

Иако сè уште не сте зависни од читање (и не, не мислиме на статии што ги споделуваат вашите пријатели на социјалните мрежи овде) мислите дека има малку важно што веќе не го знаете. Или, едноставно не ни помислувате на тоа. Живејте го својот живот, ден за ден.

И тогаш, додека читате, почнуваат да се отвораат нови светови. Можеби не веднаш. Но, кога ќе започнете да се дружите со љубителите на книги, да разговарате, да препорачувате, да споделувате искуства, сфаќате дека има толку многу работи што не ги знаете. Она што ви се чинеше познато и едноставно, а за што сте биле сигурни дека е вистина, не е така.

Како што продолжувате да читате, со текот на времето, јазот се зголемува. Но, и покрај тоа што ви се чини дека има сè повеќе работи што не ги знаете, всушност има сè повеќе работи што ги учите. Со само една научена работа, се отворија сто нови врати за кои не знаевте дека постојат.

Ќе ја развиете вашата фантазија и ќе престанете да се грижите за тоа како им изгледате на другите

Кога читате книга, производ на нечија имагинација, почнувате повеќе да верувате и повеќе да ја користите вашата имагинација.

Читањето навистина помага во тоа. Ако не верувате, само започнете да читате нешто од областа на надреализмот или научна фантастика и ќе видите.

Тогаш, вашата сопствена фантазија ќе го измеша прочитаното со реалниот живот, додавајќи го сето тоа на вашата уникатна колекција на информации, искуство и знаење. Кој знае на што друго може да доведе…

Ви предлагаме да отворите книга и да започнете со читање, за да дознаете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали сте изненадени? Белите заби се идеални за убавината. И повеќето се стремат да ја постигнат познатата „холивудска насмевка“. Сепак, дали е тоа добро...

Cotton Club

Славниот актер, продуцент и производител на пенливо вино, се испроба во улогата на моден дизајнер, благодарение на новата соработка со брендот Brioni… Холивудскиот миленик...

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Advertisement