Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Зошто е добро да се биде себичен

Кога ќе слушнете „себичен“, овој збор изгледа како лош. Кој би бил среќен ако го опишат на таков негативен начин? Не помалку навредливи се и другите опции: „егоцентрична“, „арогантна“, „нарцисоидна“ личност. Со сигурност знаеме дека овој збор не може да се користи како комплимент, но психолозите докажаа дека да се биде себичен значи да се биде здрава и среќна личност.

Психологот и автор на бестселерот „How Leaders Stay Rooted in an Uncertain World“, Боб Росен, изјавува: „Ако не можете да се грижите за себе, не можете да се грижите и за другите“.

„Обидувајќи се да им угодиме на другите, ние скоро се закопуваме во земјата. Но, размислете како другите можат да ве прифатат ако не сте пронашле време вистински да се прифатите? Да се ​​биде себичен не значи да емитувате брановни зрачења, туку здраво самопочитување“.

Љубовта према себе влијае на врските

Работете на самопочитување: не треба да зависите од одобрувањето и задоволството на најблиските. Станете посилни психички и физички, а потоа вашата врска со луѓето само ќе стане посилна. Откако ќе престанете да бидете жртва на вашите околности, вашата врска ќе има повеќе енергија и ќе привлечете луѓе кои вистински ќе ве поддржат.

Останете фокусирани на себе, а не преокупирани со себе си

Ако се фокусирате на себе, тоа не значи дека вашите желби мора да ги надминуваат потребите на другите. Преземете одговорност за да бидете сигурни дека вашите лични, емоционални и физички потреби се исполнети. На тој начин, вие не само што ќе бидете здрави, туку и ќе можете да се грижите за вашите најблиски. Не можете да истурите од празен контејнер, па не заборавајте да се „наполните“.

Без разлика дали сакате да се посветите на вашата омилена книга што долго време сте сакале да ја прочитате или сакате да гледате маратон на хорор филмови – дозволете си го ова, дури и ако пријателите не се задоволни од вашето отсуство. Оставете вашиот аларм да се остави настрана 15 минути и да спие подолго. Научете да кажувате не и да не се чувствувате виновни за тоа.

Наградете го телото
Кога го сакаме нашето тело, сакаме да го опкружуваме само со корисни работи. Ќе јадеме здрава храна што ќе го зајакне и забрза закрепнувањето. Можеби дури сакате да поминете повеќе време во готвење здрава храна, а трчањето наутро или навечер и фитнес повеќе нема да изгледа како сурово искушение.

Следниот пат кога ќе се чувствувате виновни за другите, имајте на ум дека е во ред да се фокусирате на себе. Слушањето на потребите на вашето тело и душа е од суштинско значење за вашата благосостојба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement