Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

За 5 дена е волшебен ден – Пролетна рамноденица: Направете ги овие ритуали и исчистете ја душата и домот од лошата енергија

Пролетта започнува на 21 март, нè очекува пролетната рамноденица – Овие ритуали помагаат да го исчистите срцето и домот од лошата енергија!

Време е да се трансформираме себеси и вашиот дом. Можеби ќе се чувствувате поенергично и живо отколку во претходните месеци.Ова е затоа што нашето свето сонце се враќа за да донесе нови почетоци и рамнотежа. Додека денот и ноќта се во еднаква рамнотежа, мозокот, телото и природата природно ја следат таа трага. Еве неколку идеи за тоа како можете да извлечете максимум од пролетната рамноденица.

Рамноденицата е астрономски настан кога Сонцето во очигледна орбита околу Земјата ќе достигне преку Екваторот, предизвикувајќи денот и ноќта да бидат со приближно еднакво траење на целата планета. Нашата планета има две годишни рамноденици, една во пролет и една во есен.

Пролетната рамноденица е време на преродба за цел живот на нашата планета. Додека зимата нè става во живот во мрак, рамноденицата се радува бидејќи носи повеќе часови сонце. Целиот живот на Земјата зависи од Сонцето. Не е тешко да се види дека секое живо суштество слави за време на пролетната рамноденица. Птиците хармонично пеат, цвеќињата се широко отворени, пчелите танцуваат и бебиња се раѓаат од секаков вид.

Што значи ова за вас? Пролетта е убав потсетник за луѓето да се трансформираат себеси и својот дом. Можеби ќе се чувствувате поенергично и живо отколку претходните месеци.

Ова е затоа што нашето свето Сонце се вратило за да донесе нови почетоци и рамнотежа. Додека денот и ноќта се во еднаква рамнотежа, мозокот, телото и природата природно ја следат таа трага. Еве неколку идеи за тоа како можете да извлечете максимум од пролетната рамноденица.

Во домот

Сигурно сте го слушнале поимот „пролетно чистење“ цел живот. Ова е затоа што вашите предци ја знаеле важноста на рамноденицата и улогата што ја игра дури и во затворен простор. Еве неколку начини на кои можете да го освежите вашиот дом.

1) Отворете ги прозорците што е можно почесто во овој период од годината. Поздравете ги новите почетоци кои изгледаат како лесен ветер на топол пролетен ден.

2) Одете низ вашиот дом од горе надолу, пребарувајте во секој агол и ослободете се од она што повеќе не го користите. Наше правило за куќата: ако нешто не се користи една година, не ни треба. Иако може да има неколку работи на кои ова правило не важи, генерално важи за секој дом. Одделете се од овие објекти, создадете простор за нешто ново. Ова е една од најважните ставки на вашата пролетна листа.

3) Темелно исчистете го вашиот дом, вклучително и прозорци,

 AC филтрите за топлина/наизменична струја, вентилаторите итн.

4) Нека вашите деца поминат низ своите играчки. Дајте му на секое дете кутија и оставете ги самите да ја полнат кутијата. Тоа е преродба за нив, како и намалување на работата за вас.

5) По чистењето, енергично исчистете го вашиот дом со темјан.

Ако сте зафатени надвор од домот или мислите дека немате време да ги извршувате овие задачи, размислете да ангажирате личност да ви помогне дома. Вреди да се потрошат пари на прочистен простор за живеење, што создава претпазлив ум.
Вие сте исто толку дел од природата, колку и дрвото што го гледате низ прозорецот. Значи, кажете со природната рамнотежа што го придружува преродбата на пролетта. Кое е твоето лично преродување? Може да биде духовна, физичка, нова кариера или преселување. Овие едноставни чекори ќе ви овозможат да го откриете главниот посакуван приоритет.

Во животот често сме свесни дека сакаме да промениме нешто, можеби дури знаеме каков би бил крајниот резултат, но што треба прво да смениме? Која нова, свежа идеја го заслужува нашето внимание?

1) Медитирајте 20 минути секој ден. Започнете да медитирате прашувајќи се: „Кој сум јас?“ Можеби сте го поставиле и одговориле тоа прашање во претходните медитации. Тоа е прашање кое постојано се развива. Универзумот може да има изненадувачки одговор за вас оваа пролет.

2) Поминете што повеќе време на сонце. Температурите се топли и пријатни напролет. Сонцето за време на рамноденицата има вибрациона енергија што пука од живост и нови идеи.

3) Наведете ги трите најважни работи во вашиот живот кои се подготвени за раѓање. Додека пишувате, визуелизирајте го крајниот резултат.

4) Вежбајте го Законот за најмал напор. Пролетната рамноденица е чиста преродба каде и да погледнеме, затоа дозволете му на вашиот ум и тело да се усогласат со него и да ги ослободат мислите што го создаваат парадоксот.

5) Одвојте време да го поздравите Сонцето ценејќи ја светлината, заблагодарувајќи и дозволувајќи му на вашето тело да се поврзе со таа сила.

6) Воспоставете забавен ритуал со вашето семејство, како што е славење со активност на отворено што вклучува боја. За некои, тоа е традиционален лов на јајца, но можете да создадете своја уникатна традиција. Боење тегли за раѓање на растенија, планирање шарен оброк каде секој гостин носи одредена боја или садење семе и обележување на секој ред со разнобојни панделки се секако некои од идеите.

Играјте често оваа пролет! Добијте ја најновата листа на идеи и продолжете да ја надградувате. Некои возрасни можеби ја гледаат играта како „губење време“, но ве уверувам дека е токму спротивното. Ако живеете во студена клима, може да патите дури и од сезонска депресија. Резултатите од ова можат да создадат блокада во какво било преродување или креативни идеи. Играта, особено надвор, ќе:

оживее вашата младоста
ја зголеми активноста на мозокот
ја потикне креативноста
го ослободи стресот

Пролетните температури се совршени за трчање, играње, пешачење и уживање во која било од вашите омилени активности. Уживајте во сè ново околу вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement