Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Запознајте ги идните кралици на Европа: Својот прв јавен говор го одржала кога имала само 13 години! (ФОТО)

Викторија од Шведска

Кога еден ден ќе го наследи тронот, таа ќе стане четвртата жена во историјата што ќе се најде на шведскиот трон, а прва после 1720 година. Принцезата Викторија е најстарото дете на кралот Карл Густаф. Иако има помлад брат, принцот Карл Филип, според законот усвоен од парламентот во раните 1980-ти, првото место во редот на наследството веќе не му припаѓа исклучиво на машкиот потомок на монархот, туку на првороденото дете без оглед на полот.

Идната кралица, војвотката од Вестерготланд, има 43 години и две деца, Естел и Оскар, а од 2010 година е во брак со Даниел Вестлинг, нејзиниот поранешен личен тренер. Студирала јазици на престижниот американски универзитет Јеил, а дипломирала историја на уметност во Упсала. Таа има авантуристички дух, па не e изненадување што воената обука ја заврши со највисоки оценки, низ кои мора да поминат највисоките членови на кралските семејства во скандинавските земји. Таа е голем филантроп, иницираla безброј хуманитарни акции не само во нејзината татковина, туку и во другите делови на светот, а исто така треба да споменеме дека таа е кума на венчавката на принцот Филип и принцезата Даница Караѓорѓевиќ.

Идните кралици на Европа – принцезата Естел

Ѕвездата на портретот, објавена од шведското кралско семејство во февруари 2018 година по повод големиот јубилеј – два века од династијата Бернадот на тронот на најголемата нордиска земја – е девојче во син фустан. Малата Естел се сликала со својот дедо, сегашниот крал Карл Густаф и нејзината мајка Викторија, идната кралица, од која ќе ја превземе круната и тронот како најстаро дете кога ќе дојде време.

Елизабета од Белгија

Најстарата ќерка на белгискиот крал Филип и кралицата Матилда, принцезата Елизабета, неодамна е во војска. Тоа е „школа“ која мора да помине како наследничка на тронот и еден ден таа ќе стане првата кралица во историјата на „Бенелукс“. Свесна за важноста на улогата што ја чека кога нејзиниот татко ќе се повлече од тронот, деветнаесетгодишната војвотка од Брабант, како што гласи нејзината родена титула, сериозно се подготвува за идните предизвици, па затоа деновиве нејзините фотографии во маскирна униформа направени во касарната или додека тренираат во камповите околу Брисел.

Пред да се запише на воената академија, на која присуствувал и кралот Филип, Елизабет успешно го заврши школувањето во Велс, а веќе, иако официјално сè уште е тинејџерка, имаше можност да и се обрати на јавноста. Таа исто така подготви инспиративен говор за прославата на полнолетството. Многумина забележаа дека таа го стори тоа како начин на вистински водач, кој, меѓу другото, одлично се справува со пушка и друго огнено оружје. Белгија не мора да се грижи за иднината – таа ќе биде во сигурни раце.

Ингрид од Норвешка

По кралот Харалд V, кој е на чело на Норвешка во последните три децении, престолот ќе го наследи неговиот син, принцот Хакон. Еден ден тој ќе и ја предаде круната на својата ќерка Ингрид Александра. Иако нејзината мајка, принцезата Мете-Марит, има син од првиот брак, тој не припаѓа на кралската линија и нема право да учествува во трката за тронот.

Шеснаесетгодишната Ингрид ќе стане само втора кралица во историјата на оваа викиншка монархија на северот на Европа. Така, таа ќе ја повтори улогата на легендарната Маргарет од Норвешка од древниоѕ 15 век, позната по основањето на скандинавскиот сојуз „Калмар“. Ингрид има и помлад брат, принцот Свер Магнус.

Пред граѓаните, кои внимателно го следат секој чекор на припадниците на династијата Глуксбург, Ингрид најчесто се појавува во традиционална облека. На само 12 години ги отвори „Зимските младински олимписки игри“ во Лилехамер, што нејзиниот татко ги направи две децении порано, кога Зимските олимписки игри се одржаа во истиот град. Нејзиното кралско височество се интересира за јазиците, па затоа присуствувала на Меѓународното училиште во Осло, каде наставата се одржува на англиски јазик. Таа била спомената и од анимираните херои „Симпсонови“ во една епизода.

Леонор од Шпанија

Долг е списокот на жени кои ја носеле титулата кралица на Шпанија. Сепак, само Изабел Втора била директна наследничка на тронот – таа го наследила престолот во 1833 година од нејзиниот татко Фернандо. Тек во 21 век круната повторно ќе и припадне на една дама. Тоа ќе биде принцезата Леонор, најстарата ќерка на кралот Филип IV и кралицата Летиција.

Првиот јавен говор го одржа кога имала само 13 години. Таа и се обрати на нацијата за време на прославата на четири децении од усвојувањето на Уставот, на датумот што е и нејзин роденден. Нејзиниот татко бил на иста возраст кога започна да ги извршува своите први кралски должности. Синоокото девојче веќе знае каков животен пат ја чека, но нема сомнение дека достоинствено и одговорно ќе им се посвети на своите обврски. Престолот ќе го наследи од нејзиниот татко, а од нејзината мајка, покрај убавината, наследи и добар вкус за мода, па секогаш кога ќе ја видиме е совршено стилизирана, исто како и нејзината помлада сестра Софија.

Четиринаесетгодишната Леонор, принцеза од Сантос и Бурбон, посетува училиште „Санта Марија де лос Росалес“ во Мадрид, а во септември таа морала да замине во самоизолација, бидејќи еден ученик од нејзиното одделение се зарази со вирусот корона.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Тие велат дека човекот може да стекне најдобар пријател само ако го бара надвор од човечкиот свет. Ова се однесува на светот на животните,...

Fine Living

Нивните прикази често се гледаат во дворовите и палатите, но исто така и во форма на едноставни декоративни елементи за модерни домови. Кога се...

Fool Moon

Звучи малку бесмислено, нели. Всушност, она што на многу луѓе е сè уште тешко да го разберат е дека Фенг Шуи е многу повеќе...

Fool Moon

Понекогаш е потребно малку да се извадат работите од безбедната зона, со цел да се направат поинтересни. Сигурно ви се случило да имате силна...

Advertisement