Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Животната приказна на Мира Фурлан, секс симболот на бивша Југославија: Протерана од татковината, ударите на животот не ја скршиле!

Нема ниту еден познат актер од периодот на поранешна Југославија, на кого политичката пауза во 1990/91 година. не му ја комплицираше неговата кариера до одреден степен, ако не и неговиот живот. Сепак, од сите актери од поранешната земја, никој не плати цензурата толку скапо како Мира Фурлан.

Во времето кога Југославија се распаѓаше, Мира Фурлан беше можеби најголемата женска sвезда во аудиовизуелната индустрија во тоа време. Таа имаше серија хитови зад себе, како што се „Татко на службено патување“ или „Во вилиците на животот“. Таа играше во голем број популарни ТВ серии, од „Вели Мист“, преку „Киклоп“ до „Болје живот“.

Таа имаше успешна театарска кариера. И тогаш имаше војна на Дунав и Дрина. Мира Фурлан беше само една од многуте (претежно анонимни) луѓе кои се најдоа со едната нога на едната, а другата на другата страна.

Во 1986 година се запознала со српскиот режисер Горан Гајиќ, со кого наскоро влегла во врска. Откако од љубов живеела на релација Загреб-Белград, хрватските медиуми ја обвинија дека се наклонува кон Србија.

Мира Фурлан беше цел на предрасуди и најмногу негативни коментари, поради нејзината врска со Горан Гајиќ, денес нејзин сопруг. Таа беше отпуштена од Театарот, а нејзиниот стан, кој го наследи од нејзината баба, беше одземен, а кој неодамна успеа да го врати во нејзина сопственост.

Со цел да избегне поголеми проблеми, Мира емигрираше во Америка за Горан, каде актерката уште од самиот почеток ја подигна својата репутација, а тоа доведе до нова популарност, улога во неколку забележителни серии.

Таа „друга“ Мира Фурлан е онаа од која денес се простува филмскиот свет. Светските агенции објавија дека таа починала на 65-годишна возраст.

Еве од што почина Мира Фурлан!

Филмскиот свет се збогува со тој „друг“ Фурлан, актерката на глобално популарни серии како „Вавилон 5“ или „Изгубени“. Така е насекаде, освен тука. Бидејќи за Балканот, Фурлан прво и основно ќе остане заштитно лице на 80-тите, ѕвезда на периодот кога југословенскиот филм правеше хитови, а Фурлан беше прекрасна, расна ѕвезда на тие хитови.

Мира Фурлан е родена во 1955 година во Загреб, градот каде што пораснала, студирала и со која била поврзана за првиот дел од нејзината кариера. Студирала на Академијата за драмски уметности и својата прва улога ја добила на 24-годишна возраст, во филмот „Новинар“ на Фадил Хаџиќ.

Mira Furlan

Таа рече дека нејзиното семејство е либерално и дека нејзините родители не се строги. Мајката на Мира почина од рак, а таа се бореше со оваа болест додека познатата актерка беше девојче.

Пред 30-та година стана sвезда, пред сè благодарение на телевизијата. 1970-тите и раните 1980-ти беа златното доба на југословенската телевизија. ТВ влезе во скоро сите куќи, а националните ТВ центри се натпреваруваат да снимаат се повеќе серии.

Фурлан станува еден од предводниците на таа ТВ-ера. Таа ја игра кротката Ката во „Вели Мисто“ (1980) секс симбол Енко во „Киклопи“ на Врдоjак (1981 година, за театарската верзија на таа серија ќе ја добие својата прва награда „Пула“). Таа глумеше во „Неосвоениот град“ (1982), во „Задарски спомен“ (1984), потоа Ева Хорватек во „Враќање во Вужјак“ (1987) на Иво Штивичиќ според претставата на Мирослав Крлежа.

Во тој период глумеше многу и во филмови. Од филмскиот сегмент од нејзината рана кариера, вреди да се споменат улогите во филмовите на Рајко Грлиќ: улогата во „Во вилиците на животот“ (1984), театарскиот хит според романот на Дубравка Угрешиќ и главната улога во работничката мелодрама „На среќата и требаат тројца“ (1985). Таа ја игра главната улога во еден од ретките црногорски хитови во југословенската кинематографија: во контроверзниот, еротско-експлоатационен филм „Убавицата на порокот“ од Живко Николиќ, за кој ја доби наградата Пула за најдобра главна актерка.

Таа глумеше со Зоран Тадиќ во „Осуден“, а потоа и мала, но важна споредна улога во најуспешниот југословенски филм на сите времиња, победникот на Кан „Татко на службено патување“ (1985) на Емир Кустурица. Во тој филм, Фурлан ја игра фаталната Анкица Видмар.

Фурлан е голема sвезда во тој момент. Исто така, станува еден вид секс симбол. Но, се чинеше дека кинематографијата од тоа време го користеше на еднодимензионален начин.

Фурлан обично игра два типични лика: едната е кротка жена – селанка или скромен работник – која е жртва на патријархатот и нескротливиот машки тестостерон. Вториот типичен лик е оној на секс симболот, фаталната жена за која мажите пропаѓаат. За жал, југословенскиот филм беше многу мачо.

Во 1990 година, Фурлан глумеше во последниот важен југословенски филм: „Глув барут“ од Бахрудин Бата Ченгиќ. Таа исто така глумеше во „Стела“ од Петра Креjaа, што е нејзина последна улога во југословенската кинематографија.

Во тој момент, Фурлан беше растргната помеѓу два града кои наскоро ќе станат престолнини на завојуваните држави. Член е на ансамблот на Хрватскиот народен театар во Загреб, а се омажи во Белград. Се повеќе глуми во белградски филмови и театар, сè повеќе останува во Белград.

Така, Фурлан има дупка во нејзината филмографија на врвот на својата кариера: седум години во текот на кои ќе снима само еден ТВ-филм и еден краток филм. Таа започнува со аудиции, од нула, како (не баш најмладата) почетничка. Се запишува во Студиото за актери, глуми во театарски продукции во Индијана. Успева да добие долгорочно, професионално одржлив актерски ангажман. Ја доби улогата на Делен, важен спореден лик во телевизиската опера „Вавилон 5“. Таа практично ќе се поврзе со овој лик во текот на 90-тите години на минатиот век.

Не случајно Фурлан ќе се пробие низ СФ: бидејќи, фантастичните жанрови беа добро прибежиште за актерите, без оглед на акцентот. Затоа – без разлика дали е добро или лошо – понатамошната американска кариера на Фурлан ќе биде врзана за шпекулативната фикција и СФ.

„Вавилон 5“ ја води до улога во друга серија, поважна и попозната. Имено, во 2004 година започна да глуми во култната ТВ серија „Изгубени“ од J.J. Абрамс и Дејмон Линделоф.

Фурлан се појавува во неа во средината на првата сезона во улогата на Французинката Даниеле Русо. Нејзиниот важен спореден лик поминува низ првите три сезони од серијата, и токму за оваа улога Фурлан ќе стане познат на пошироката, нејугословенска публика.

Таа и нејзиниот сопруг Гајиќ имаат вистинско враќање заедно со серијата „Ќе се вратат штрковите“ (2008), која Гајиќ ја режираше и ја напиша, а во неа глумеше и Фурлан.

Играше во српскиот филм „Тура“ (2008) на Горан Марковиќ и во филмската адаптација на „Циркус Колумбија“ (2010) на Ивица Џикиќ, во режија на Данис Тановиќ. Тој ја игра главната улога во сараевскиот филм „Со мама“ од Фарук Лончаревиќ. Сега е друга Фурлан. Нема повеќе едра, млади девојки, секс симболи. Ликовите што ги игра Фурлан се сè погорчливи, трагични хероини на кои семејството, светот и општеството им нанеле непоправлива неправда.

Mira Furlan

Фурлан предвреме ја заврши својата кариера со улога во жанрот што го носеше за време на нејзината американска кариера: телевизиска вселенска опера. Таа играше улога на вселенски археолог Вон О Дару во римејк на старата канадска СФ серија „Вселенска команда“.

Кога медиумите објавија дека Фурлан починала од компликации на вирусот Западен Нил, повеќето светски агенции и медиуми објавија некролози. Овие некролози, се разбира, ги споменуваат нејзините глобално најпознати улоги, а тие се во американски ТВ серии. Се споменува „втората половина“ на нејзината кариера, „полувреме“ што веројатно немаше да постои доколку политичките околности не си поиграа со Мира Фурлан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За да уживате во слатки, не мора да имате грижа на совест потоа. Постојат неколку здрави десерти кои ќе ја задоволат вашата желба, а...

Green Tea

Луѓето се откажуваат од месото од различни причини. Некои го прават тоа од етички причини или други лични убедувања, додека други мораат да го...

Fool Moon

Љубовта и страста лесно се мешаат, а оние што ја почувствувале на своја кожа знаат дека страста многу брзо гори. Дали некогаш сте биле...

Fool Moon

Двојката се пофали со среќната вест на Инстаграм. „7“, напишала Хилариа (37) во описот на фотографијата на која позира со децата, а „седум“ се...

Advertisement