Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Жена продава облека на мртвите, а како маркетинг трик, таа се шминка како зомби за на работа!

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално, жената продава работи за да заработи за живеење, но откако ќе открие за што точно се работи луѓето остануваат згрозени.

Имено, Канита продава користена облека – од починати луѓе! Порано тоа го правеше во живо, но откако се појави коронавирусот, таа започна пренос во живо на Фејсбук. Немаше многу гледачи, па дури и помалку клиенти, бидејќи кога ќе им кажете на луѓето дека облеката е оставена од мртвите, тие не сакаат да ја носат. Таа знаела дека мора да стори нешто, па дошла до идеја да ја направи целата работа уште поморничава. Секој пат пред да тргне во живо се шминка како зомби.

Идејата дошла спонтано, една вечер кога немала проточна вода за да ја освежи, таа го покрила лицето со бел прашок што ја направило да изгледа како дух, па мислела дека може да привлече клиенти на тој начин. „Можеби ги губам сите гледачи, можеби се шокирани и можеби така ги привлекувам“, рече таа.

За само пет дена, нејзиниот ноќен пренос во живо го следеа неколку десетици луѓе, а на крајот го следеа околу 4.000 луѓе – поради што продажбата се зголеми.

Нејзиното работно време започнува во 22 часот и сето тоа трае до некаде околу 15 часот. Како што вели, не заработува многу од продажбата, но доволно за да се издржува.

Во текот на денот, таа го поминува поголемиот дел од своето време во еден локален храм каде што свештениците духовно ја чистат облеката на мртвите пред да ги продадат на онлајн аукција, помагајќи им на сиромашните околу нив.

На прашањето дали има проблем со пробување облека на мртвите за гледачите за време на интернет-аукциите, 40-годишната жена рече дека воопшто не е засрамена бидејќи тоа е нејзиниот начин на заработка, пренесува odditycentral.com.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако сте во врска со Шкорпија, можете да бидете сигурни дека дефинитивно нема да ви биде здодевно. Тие се полни со енергија, страсти и...

Fool Moon

За да не паднеме во рутина, доволно се мали промени, па најдовме стручни совети. Сексот е многу забавен, но ако сме долго време со...

Fine Living

Секојдневно се среќаваме со предизвици со кои се справуваме повеќе или помалку успешно. Понекогаш сме среќни, понекогаш не, но секогаш сме богати со нашето...

Green Tea

Џенифер Анистон ја освои титулата секс симбол и идол на милиони во раните 90-ти, кога за прв пат се појави легендарната ТВ серија Пријатели....

Advertisement