Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Еве кои хороскопски знаци се најубави, кои се најопасни, а кои се најпаметни

Секој хороскопски знак има свои предности и недостатоци. Недвосмислено и тешко да се каже под кое соѕвездие е подобро да бидете родени. Но, во зависност од квалитетите што ги цените, одреден хороскопски знак може да се покаже како најдобар и најпосакуван.

Од друга страна, знаејќи ги вашите јаки и слаби страни, можете да успеете и да избегнете неуспех. Еве како различните хороскопски знаци се супериорни во однос на другите.

Најубавите знаци
Астролозите веруваат дека изгледот зависи од сите планети на наталната карта, не само од хороскопскиот знак. Хармонична комбинација во која се изразени сите елементи ќе стане гаранција за убав изглед. Напротив, ако некој елемент доминира, тоа ќе се покаже како вишок на својствата на карактеристиките. Но, генерално, Близнаците, Девиците и Водолиите се сметаат за најубави знаци на хороскопски, или „човечки“ знаци, како и Стрелеците, кои секогаш е придружен со убав изглед.

Најбогатите знаци
Ако убавината е субјективен поим, тогаш сувата статистика ќе помогне во проценката на богатството. Никој нема да се изненади што Лавовите се на врвот на сите рејтинзи на милионери. Претставниците на овој хороскопски знак настојуваат да бидат први во сè и не толерираат работа за другите, туку само и исклучиво нивната. Близнаците и Водолијата исто така се добри во заработка и зголемување на капиталот.

Најсилните знаци
Веќе рековме дека секој знак има свои предности, но сепак некои знаци се подобро способни да ја бранат својата позиција и да дејствуваат самоуверено. Како прво, ова се знаците во кои Сонцето и Марс се чувствуваат добро. Овен, Лав и Стрелец се поволни знаци за обете планети, а Марс е сè уште особено силен кај Скорпија и Јарец.

Најпаметните знаци
Меркур ги контролира менталните способности, и во зависност од својата позиција, секој знак е паметен на свој начин. Водолијата и Близнаците се сметаат за најинтелигентни и најспособни. Близнаците се карактеризираат со брза меморија и размислување, жив ум, тие разбираат сè во лет, иако со текот на времето знаењето може да ослабне. Меркур не ги штити Водолиите, туку Уран, па неговиот ум може да биде малку чуден за другите. Но, Водолијата не се држи до класиците, односно знае да најде нестандардни решенија. Третиот воздушен знак, Вага, зависи повеќе од емоционалната состојба.
Водените знаци имаат најзабележителна меморија, но не сакаат здодевни задачи. На знаците на Земјата им треба повеќе време да научат нешто ново или да смислат нешто, но стекнатата вештина останува со нив цел живот. Само Девицата е исфрлена од општата слика затоа што со неа управува Меркур. Тоа ја прави подвижна и помага во побрза перцепција на информациите. И огнените знаци секогаш ќе бидат потешки да се надминат себеси и да ги надминат другите. Но, ако Овенот конструктивно ја искористи таа желба, тој има шанса, додека Лавот ќе го смета за априорно точно неговото мислење. Додека „мечтателот“ Стрелец тешко се фокусира на одредена тема.

Најсреќните знаци
Знаците на оганот се најоптимистични, тие веруваат во себе и во својата сила. За земните знаци среќата лежи во материјалното богатство, за водените во живите чувства, но воздушните знаци нема да бидат среќни без комуникација. А, астролозите ги сметаат Близнаците за најсреќни. Благодарение на дружеубивоста и активноста, тие се на вистинското место во вистинско време, а мобилниот ум им помага да не пропуштат можност.

Најопасните знаци
Не можете да судите за личност само според соларниот хороскопски знак. Дури и најтешките аспекти на планетата не значат дека некое лице ќе подлегне на злите склоности. Сепак, може да се воспостави општа шема: во ранг на убијци, првото место го заземаат Лавовите, а по нив следуваат Бикот и Близнаците. Повеќето од силувачите се Риби, како Бик и Овен. По нив следат Стрелец, Скорпија и Водолија. И ова и покрај фактот дека Скорпијата се смета за најсуров и најзлобен знак, како и еден од најсветите.

Може да се каже дека Близнаците се супериорни во многу аспекти од другите хороскопски знаци. Покрај тоа, сите недостатоци може да се отстранат во ваша корист доколку знаете за нив и да можете да го искористите тоа знаење.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Ако спаѓате во категоријата жени „plus size“, есента е одлично време да експериментирате со модата. Повеќе облека на телото значи повеќе опции за комбинирање.Ако...

Fool Moon

Кога велиме мантра, обично мислиме на некоја реченица што треба да се повтори на неодредено време и парите магично ќе се појават во нашите...

Fool Moon

Кинеската астрологија, како и класичната западна астрологија се состои од 12 хороскопски знаци. Според кинеската астрологија, секоја година управува одреден знак, кој секогаш се...

Green Tea

УН Диета – Воведни забелешки Строгото спроведување на оваа диета доведува, покрај слабеењето, и до промена на метаболизмот, така што изгубената тежина не се...