Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Дејвид Бекам ќе режира документарец за една од најдраматичните спортски приказни

Дејвид Бекам ќе го сними документарниот филм „World War Shoe“, кој детално го опишува ривалството меѓу брендовите Пума и Адидас. Со производството ќе работи Студио 99, чиј сопственик е поранешниот фудбалер од 2019 година.

Фабриката за обувки, основана во 1924 година од браќата Ади и Руди Даслер, доживеа голем успех на Олимписките игри во 1928 и 1936 година. За време на Втората светска војна, односите меѓу браќата станаа лоши и тие во 1948 година раскинаа. Ади Даслер ја основаше марката Адидас, а Руди Даслер ја основаше Пума – подоцна тие станаа двата најголеми бренда на спортска облека и обувки во светот.

Приказната за разделувањето на браќата и создавањето на два големи бренда ја гледаат сите убители на модата и спортот како драматична и убедлива. Освен тоа, токму тоа е целта на производствената куќа на Бекам: истражување интересни теми во спортот, модата и патувањата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement