Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Дали Швајцарија се обидува да привлече жени во армијата со долна облека?

За да се постигне родова еднаквост, швајцарските власти планираат да го зголемат присуството на жени во војската. Швајцарската војска конечно се согласи да им дозволи на нејзините припаднички да носат женска долна облека за прв пат.

Претходно, сите регрути, без оглед на полот, добиваа само машка долна облека. Нов режим за тестирање на долна облека ќе започне во април: жените ќе добијат два комплети – за ладно и топло време.

Маријана Биндер, членка на Швајцарскиот национален совет, е убедена дека поудобната облека ќе ги охрабри жените да одат во војска. Министерката за одбрана на земјата, Виола Амхерд, истакна дека подобрувањето на условите за вработените е важен чекор.

Според претставниците на швајцарските вооружени сили, армијата ќе работи на ажурирање на униформите и во други насоки. Значи, тоа ќе влијае на униформите на теренот, ранците и заштитните елеци. Тие ветуваат дека ќе ја направат новата опрема функционална и поудобна за жените.

Во моментов, жените сочинуваат 1% од армијата, додека вкупно 140,3 илјади лица се во служба. Властите планираат да го зголемат бројот на жени на 10% до 2030 година. Задолжителната воена служба во Швајцарија е наменета само за мажи, додека жените одат по војска по своја волја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Green Tea

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат? Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот....

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Advertisement