Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Дали сте родени под среќна ѕвезда

Среќата, тој вечен предизвик, копнеж, сон, за некого е недостижен, а за некого како да паѓа од небото! Кога препознаваме како можеме да ги обликуваме сопствените животи, тогаш исто така препознаваме дека можеме да ја обликуваме сопствената среќа. Традиционалните астролошки „среќници“, Венера и Јупитер во наталниот хороскоп, можат да ни помогнат да разбереме што значи среќата за нас и како полесно да се најде.

Среќни или несреќни случајности

Кога велиме дека сме имале среќа, генерално мислиме на ситуации кои ни биле корисни, пријатни, успешни или убави, иако се чини дека биле случајни, без наш посебен напор.

Ова се ситуациите кога планирате забава за роденден на отворено и, и покрај најавите за дожд, времето е суво и убаво, кога некој познаник ви ги дава своите билети за најбараната театарска претстава или продавачка во магацин го најде последниот пар совршени чевли во ваша големина. Имавте среќа! Имате среќа и кога не е гужва во банка, кога наоѓате бесплатен простор за паркирање во градската врева, кога ќе фатите супер прифатлива понуда за патување во последен момент.

Од друга страна, се чини дека имате лоша среќа кога ќе ви пукне гума во автомобилот на патот до работа, кога ќе се навлажните при ненадејна олуја во облаците, кога доцните на работа и автобусот ќе ви истрча пред носот или кога ќе останете без нешто важно и скапоцени. Заедничко за сите овие искуства е тоа што вие немавте контрола над нив. Работите се случија сами од себе, и вие едноставно се најдовте на вистинското или погрешно место во вистинско или погрешно време.

Ако избегнеме преземање одговорност

Кога ќе го погледнеме нашиот животен пат, може да ни се чини дека моравме силно да се бориме за сè што сакаме. Како на животот да му недостасува леснотија и спонтаност, како да мора секогаш да носиме товар на грб. Гледајќи ги животите на другите, ни се чини дека добрите работи случајно и незаслужено паѓаат во нивниот скут. Забораваме дека, и покрај погодностите и леснотијата на живеење на навидум среќните луѓе, тоа е често само надворешна слика зад која стојат различни приказни.

„Ах, немам толку среќа!“, извикавме многу пати во моменти на замор, апатија и самосожалување. Малкумина не размислуваат исто, особено во тешки времиња. Во исто време, сепак, забораваме дека предизвиците ни помагаат да развиеме вештини и снаодливост, кои инаку би останале мирни.

Ако ја ставиме нашата моќ да управуваме со сопствениот живот во рацете на некој замислен поим за среќа и честопати се правдаме со тоа што едноставно немаме среќа, всушност избегнуваме да преземеме одговорност. Поумно е да ги засукаме ракавите и да започнеме да создаваме подобар живот со прифаќање на фактот дека многу ситуации зависат од изборот што претходно сме го направиле самите. Чувството дека имаме или немаме среќа е директно поврзано со нашите верувања, чувството на самопочит и вербата во нас самите. Ако решиме во себе дека сме родени под среќна sвезда, тогаш нека биде така!

Како да се фати среќата

Размислете за што точно мислите кога ќе кажете дека само сакате да бидете среќни! Неизвесноста, кога не сте се согласиле јасно со себе за тоа што сметате дека е среќа, само по себе е причина за незадоволство. Ако дефинирате што е среќата за вас во овој момент од животот, исто така ќе знаете што треба да направите за да станете среќни.

Кога знаеме што значи среќата за нас, тоа знаење ќе нè инспирира и мотивира да планираме и да дејствуваме активно за да го постигнеме тоа. За да ја свртиме ситуацијата и да ја промениме нашата среќа, треба внимателно да следиме сè што се случува околу нас, но и во нас, за да можеме да ја препознаеме можноста, да дејствуваме во вистинско време.

За да постигнеме среќа, прво мора да сфатиме што ни значи и да сфатиме дека нашата дефиниција за среќа постојано се менува. Тогаш е важно да прифатиме дека среќата постои во многу мали моменти и е на дофат на раката, но таа треба да се препознае.

Венера и Јупитер – астролошки „носители на среќа“

Традиционалната астрологија ги смета Венера и Јупитер за добродетели, симболи на среќата. Венера ја симболизира можноста да привлечеме во нашите животи сè што сакаме, а нашите желби го рефлектираат нашиот систем на вредности. Тоа е исто така можност да ја привлечеме убавината и љубовта што
ќе ги постигнеме во интимна врска.

Јупитер, со фактот дека е најголемата планета во Сончевиот систем, симболизира експанзија и напредок. Неговата енергија може лесно да не одведе во вистинската насока, како да се движат препреки што ни стојат на патот, сите врати се отворени за нас. Јупитер исто така симболизира ментален став на оптимизам, потреба за разбирање и ширење знаење за целта на животот, интерес за духовноста. Тој е архетип на учители, филозофи и мудреци кои нè инспирираат со големи идеи.

Кога овие две планетарни енергии ќе се обединат, тие го симболизираат потенцијалот за создавање и зголемување на вредноста: од пари и имот, преку знаење и социјален престиж, до големи љубови. Нивната хармонија носи чувство дека личниот развој во љубовната врска е полесен, повреден и подобар, дека во љубовта и убавината можеме да ја најдеме длабоката смисла на животот. Љубовта и убавината можат да бидат одлична инспирација за учење, личен духовен развој.

Под среќната sвезда

Кога Венера и Јупитер во наталниот хороскоп соработуваат и се поддржуваат едни со други, како да отвораат непречен проток на енергии кои лесно нè водат кон остварување на желбите. Во астролошка смисла, ќе речеме: кога тие се во аспект на конјункција, тригон или секстил.

Но, ако овие технички термини не ви кажат многу, ќе знаете дека меѓусебната поддршка на овие две планети постои ако тие се во ист знак или во знаци кои припаѓаат на истиот елемент (на пр. Венера во Лав, Јупитер во Стрелец или Венера во Рак, Јупитер во Шкорпија) ) и ако тие се во знаци кои припаѓаат на елементи што заемно ги поддржуваат. Ова се знаци за воздух и оган и знаци за земја и вода. (на пр. Венера во Бик, Јупитер кај рак или Венера кај Близнаци, Јупитер во Лав).

Кога Венера и Јупитер се поддржуваат едни со други во наталниот хороскоп, тие го симболизираат потенцијалот да ги исполнат желбите и да ја доживеат љубовта лесно и без поголеми пречки. Јупитер ќе инспирира оптимизам и спокојство во нашите желби, но исто така ќе го зголеми интензитетот на нашите желби – се чини дека сакаме повеќе од сè, како што се зголемуваат апетитите за живот. И кога правиме грандиозни планови, ако тие имаат некаков поткреп во реалноста, можеби не ги реализираме во целост, но можеме да постигнеме многу и веројатно повеќе од она што би го постигнале со скромни желби.

Оваа комбинација сугерира дека сонуваме големи соништа и не гледаме причина зошто не треба да го извлекуваме најдоброто од животот, и честопати добиваме можности за кои другите можат само да сонуваат, што во комбинација со нашата свесна акција даваат одлични резултати.

Во вистинско време, на вистинско место

Во врска со љубовна врска, постои спонтаност со која се отвораме пред другите луѓе, во нив гледаме сојузници, можност да го прошириме сопственото искуство споделувајќи ги со друго лице нејзините ставови и искуства.

Во љубовните врски, овој оптимизам и љубопитност се изразува во свесен или несвесен став да научите со партнерот дека aубовната врска е можност за личен развој на обајцата и дека љубовта е голема, возбудлива авантура, животно патување кое дава смисла на сè друго.

Со ваква поволна планетарна двојка, честопати се случува да се најдете на вистинското место во вистинско време и, ако во наталниот хороскоп нема други индикатори што би сугерирале различни видови енергија, ова е комбинација со која ве придружува среќата!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement