Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Дали гледате еротски филмови? 5 работи што треба да ги знаете за вашиот сексуален живот

Суштински поглед на овој невидлив свет!

За време на претходниот карантин, најпознатите порнографски страници во светот објавија огромно зголемување на посетите на нивните сервери.

Со расплетување на митовите, ќе ви кажеме нешто што вие – тајно – го знаевте. Порнографијата само по себе не е лоша. Да почнеме со тоа што многу луѓе гледаат, читаат или слушаат содржина со овој вид материјал и дека нема ништо лошо во тоа. Сè уште има такви кои не сакаат да гледаат порно-страници или филмови и тоа е исто така добро, бидејќи оваа навика е прашање на личен избор.

Начинот на кој се справувате може да биде погрешен
Повеќето луѓе кои гледаат еротски филмови можат да го сторат тоа без никакви негативни последици и секако ова не е ограничено на тоа дали се слободни или се во врска. Преку еротски материјали, можеби ќе можете да додадете друга димензија на сексуалното задоволство или да отворите нови линии на комуникација со вашиот партнер. Исто така, прекумерната употреба на овој материјал понекогаш може да доведе до нереални сексуални очекувања или проблеми со сликата на телото. Студија од 2018 година откри дека учесниците имаат поголема веројатност да пријават чувство на „неконтролираност“ во оваа активност, без да поминат добро во односите што ги одржуваат.

Важно е да запомните дека она што го гледате не е реалност
Актерите глумат, а режисерите режираат и сите заедно се обидуваат да направат порнографија за целната публика. Значи, кога гледате таков филм, гледате измислено дело и не смеете да заборавите дека тоа не е ништо спонтано и поприродно од акционен филм или романтична комедија. И не затоа што нешто не е во ред со фантазијата, туку затоа што ако започнете да го споредувате вашето тело, сексуални перформанси или вашата способност да привлечете сексуален партнер со замислени модели на порнографија, тогаш сигурно би можеле да развиете некои проблеми.

Не е сексуално образование
Иако постојат некои работи што можете да ги научите гледајќи порнографија или читајќи секси книга, не треба да мислите дека ова е алтернатива на сексуалното образование, што е сосема поинакво. Како што споменавме повторно, овие филмови се чиста фантазија и не се создадени за да ве научат на ништо во врска со човечките односи, сексуалниот развој или сексуалното здравје, па затоа веројатно нема да ви дадат многу.

Отстранување на табуата
Тешко е да се каже колку луѓе гледаат порно. Дури и денес, некои можеби не сакаат да признаат дека посетуваат слични места, но она што експертите го знаат е дека во последните години има зголемување и за лична употреба и за употреба кај паровите. Студија од 2018 година, спроведена на 1.036 лица на возраст од 18 до 35 години, покажа дека 98% од мажите и 73% од жените биле вклучени во онлајн порнографија во последните шест месеци.

Може да биде начин да откриете нови работи
Дали некогаш сте се запрашале дали сте единствените кои не знаат што е одреден сексуален став? Ова е една од причините зошто луѓето, особено помладите, се свртуваат кон порнографија за да ја задоволат својата љубопитност. Преку овие филмови, можете многу подобро да ги откриете вашите желби и себе си. Откријте нови „играчки“ и секако видете што одговара на вас и на вашиот партнер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement