Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Го напушти Мајами со синовите – избега од затворска казна? Инспекторите презентираа детали за Шакира…

Пејачката е видена на аеродром со нејзините наследници.

Познатата пејачка Шакира е видена како го напушта Мајами со синовите, седумгодишниот Саша и деветгодишниот Милан.

Таа беше забележана како шета низ аеродромот со момчињата кои ги доби од љубовната врска со фудбалерот Жерар Пике. Таа за оваа пригода избра летен фустан во беж боја, кој го комплетираше со бели еспадрили. Додала и чанта во иста боја, а делотворен бил и розовиот кармин што го избрала.

Фотографиите доаѓаат откако шпанскиот обвинител ја предупреди пејачката дека може да се соочи со осум години затвор доколку биде прогласена за виновна за наводна даночна измама од 15 милиони долари. Имено, Шакира била обвинета за затајување данок во периодот од 2012 до 2014 година, додека живеела во Барселона.

Шпанското обвинителство бара и парична казна од 25,4 милиони долари за пејачката, која е обвинета за шест точки за измама на државата во периодот од 2012 до 2014 година.

Ова се случи откако латино ѕвездата отфрли вонсудска спогодба која би вклучила нејзино признавање на погрешно дело. Таа ги врати парите што наводно ги должи на Министерството за финансии, заедно со каматата за која се верува дека изнесува вкупно 3 милиони фунти.

Шакира е обвинета дека се преправала дека живее во странство и користела сложена офшор корпоративна структура за да избегне даноци. Таа е обвинета дека користела нелегален договор од 2012 и 2014 година, кога била во врска со фудбалерот Жерар Пике, кој живее и игра во Барселона.

Двојката се раздели на почетокот на оваа година поради наводите во локалните медиуми дека фудбалерот и бил неверен на пејачката.

Се шпекулираше дека таа двапати се обидела да ја обнови врската, но Пике ја одбил откако потврдиле дека се разделуваат. И покрај раскинувањето, се чини дека парот остана во добри односи бидејќи беа видени како заедно присуствуваат на спортските игри на нивните деца.

Портпаролот на Шакира изјави дека таа секогаш соработувала и го почитувала законот.Таа демонстрираше беспрекорно однесување како поединец и како даночен обврзник и верно ги следеше советите на PriceWaterhouse Coopers, престижна и глобално призната даночна компанија, вели тoj.

„За жал, шпанската даночна служба, која губи еден од два спорови со своите даночни обврзници, продолжува да ги крши нејзините права и води уште еден неоснован случај“, додава тој.

„Таа е убедена дека нејзината невиност ќе се докаже до крајот на судскиот процес“, заклучува портпаролот.

Шакира, претходно даночен жител на Бахамите, се регистрираше како целосен даночен жител во Шпанија само во 2015 година. Официјалните жители во Шпанија плаќаат шпански данок на нивниот светски приход.

Лицата кои поминале повеќе од 183 дена во дадена календарска година во Шпанија се сметаат за жители на Шпанија за даночни цели. Даночните инспектори поминаа повеќе од една година под надзор на Шакира, дури и ги посетуваа нејзините омилени фризери во Барселона и ги проверуваа социјалните мрежи за да се обидат да докажат дека таа го поминала најголемиот дел од трите спорни години во Шпанија.

Заклучиле дека во 2012 година во Шпанија поминала 242 дена, во 2013 година 212 дена и во 2014 година 243 дена во земјата.

Во извештајот поднесен од обвинителите со нивната кривична пријава се наведува дека времето што го поминала надвор од Шпанија всушност било она што тие го нарекуваат „спорадични отсуства“ поврзани со работните обврски.

Шакира негираше дека сторила нешто лошо, а датумот на судење се уште не е одреден.

Пејачката и фудбалерот објавија дека раскинале во мај оваа година по 11-годишна врска, повикувајќи се на непотврдени информации дека ја изневерил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement