Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Големата секс дилема: Колку долго треба да чекате до првиот пат?

Колку долго чекавте да легнете со нов партнер? Дали временскиот период покажува дали врската ќе биде успешна или не? Донесуваме неколку искуства.

Карла Бруни откри дека спиела со Никола Саркози на нивниот втор состанок, додека принцот Хари и Меган тоа го сториле на третиот, сугерираат авторите на нивната биографија „Наоѓање на слободата“. Но, секоја личност е различна и има различни преференции. Тројца Британци ги опишаа своите искуства.

Секогаш пред првиот состанок … Зошто да губите време?

Никогаш не сум бил на состанок со некој со кого не спиев прв. Што е поентата? Тие би можеле да бидат целосно одделени во кревет – и тогаш само ќе ја потрошите вечерта зборувајќи за неважни работи – вели Џули Бурчил.

Не дека бев промискуитетна, за жал; Се омажив за голем дел од мажите со кои имав секс, влегов во врска со мојот прв сопруг како тинејџер, а потоа се оженив за следните двајца. Никогаш не бев романтична.

Кога ќе слушнам како некој зборува за „вистинскиот“, мислам на она што рече покојниот Питер Устинов за пријателите: „Тие не се нужно луѓето што најмногу ги сакате – тие се луѓето што доаѓаат таму први“.

Истото важи и за љубовниците; според моето искуство, тоа е помалку за „вистинскиот“ отколку за „нарачката“. Со текот на годините, ги пробивате редовите на луѓе кои ве привлекуваат и на крајот завршувате со оној за кој немате енергија да одите. Некој живот што содржи три брака може да се доживее како неуспех – но со секој последователен, кој траеше пет години, десет и сега 25 години, ми се чини дека бев подобар во изборот на патот.

Ќе беше ли поинаку ако чекав? Не. Кога поетот Џон Бетјеман беше запрашан на смртна постела дали жали за тоа, тој одговори: ‘Да – би сакал и самиот да имам повеќе секс’. Не верувам дека некој некогаш би посакал да имаат позгодни, досадни состаноци.

„По 30 состаноци, иако тој ме запроси на вториот“

Како Карла Бруни и Никола Саркози, тоа беше љубов на прв поглед со нејзиниот покоен сопруг quesак, кога се запознавме на состанок за слепи лица во Њујорк во 1963 година. Јас имав 22, тој имаше 38. Јас само знаев додека ме возеше околу покриениот со снег Централ парк во неговиот син VW Microbus дека тој е „Тоа“. Значи, можеби беше изненадувачки што не скокнавме во кревет дури и откако тој ме запроси на друг состанок и реков „да“ – рече Џенет Купферман.

Всушност, требаше многу време – околу еден месец дневни состаноци – пред да го направиме тоа. И двајцата сакавме да биде во ред, и ниту еден од нашите станови на Менхетен не беше баш материјал за ‘‘убовно гнездо’. Неговиот стан беше испрскан со боја од западната страна. Мојот стан главно беше ненаместен затоа што целата моја заработка заминуваше под кирија, и го споделив со дански антрополог, кој секогаш беше дома и студираше.

Кога конечно се случи за време на паузата за одмор на една прекрасна планина, по тие недели танцување, средба со пријатели, разговор со родители, фалсификување планови, беше сосема добро и мило ми е што чекавме.

Денес, кога многу жени (и мажи исто така) повеќе или помалку сметаат дека сексот е задолжителен по една вечера (па дури и пијалок), многу луѓе или се чудат на „романтиката“ на моето искуство или ми велат дека сигурно бев луд да го прифатам барањето, без воопшто да знаеме дали сме физички компатибилни. (Ние сме и останавме во брак 25 години.)

Тие исто така се прашуваат како успеавме да издржиме. Ниту еден од нас не беше имун на моќта на страста. Но, ова не беше денес. Пилулите, сексот како ослободување, „правата“ на жените, сè уште не се случиле. И покрај митовите од 60-тите години на минатиот век, сè не беше секс, дрога и рокенрол.

Во зборовите на мајка ми сè уште ги имав зборовите „човекот никогаш нема да те почитува ако го направиш тоа“. . . и не може да се ослободи од тоа така лесно. Тоа значеше дека сите претпочитавме да го сфаќаме здраво за готово за скоро големо машко внимание, гушкање и покани за вечера, сето тоа само за бакнеж за добра ноќ.

„Прв состанок … со мојот шеф, а потоа таа ме одби“

Во февруари 1990 година, го поканив својот шеф на вечера, завршивме во мојот мал стан и, всушност, загреани од алкохол и страст, ја поминавме ноќта заедно, раскажува Брајан Винер.

Џејн не беше баш мојот шеф, но таа беше неколку алки понатаму во синџирот на команда. Јас бев новинар од прва година во еден локален весник, таа беше заменик уредник на вести. Во понеделникот наутро морав да седам пред нејзиното биро каде што споделуваше неделни задачи. Околу петтата недела, како што ми рече дека го покривав следниот состанок за домување, зборови што не звучат секси ниту од устата на Мерилин Монро, сфатив дека ми се допаѓа.

Поминаа неколку месеци од состанокот на комисијата за домување, многу бавно. Ако ме сакаше, зошто ме натера да поминувам речиси неподносливи вторници во градското собрание на Камден? Од друга страна, почувствував малку електрична енергија меѓу нас, колку што беше доволно за да се напојува затемнетата сијалица, но таа дефинитивно беше таму.

Затоа, ја поканив и ми рече да. Вечеравме, премногу вино и тоа беше сè. Само што не е. Таа имаше слободен ден и го искористи следниот ден. Кога се врати, сè беше нормално. Морав да ја следам до поштата за време на ручекот за да прашам што, или не, се случило меѓу нас. Таа рече дека е комплицирано, дека не сака канцелариска романса, дали засега можеме да бидеме пријатели?

Двајцата чувствувавме од различни причини дека сексот на првиот состанок е грешка. Но, тогаш таа го напушти весникот за да се приклучи на Би-Би-Си и, охрабрен од тоа, повторно ја поканив на состанок. Ние не спиевме заедно таа ноќ, што на некој начин го направи повеќе како кредибилен состанок, иако неколку ноќи подоцна завршивме повторно во кревет.

Сега сме во среќен брак скоро 28 години и имаме три деца, ниту едно не беше именувано според никого во Комитетот за домување на Советот на Камден во 1990 година.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...