Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Гламур на долгоочекуваната Мет Гала: Црвениот тепих изгоре од спектакуларни (и провокативни!) изданија

Долгоочекуваната Мет Гала – најгламурозната модна вечер во календарот – се одржа синоќа. Престижниот настан, одржан во Метрополитен музејот на уметност во Њујорк, собра бројни познати личности од А-листата, а црвениот тепих беше ,,запален” со спектакуларни и авангардни модни изданија.

Ана Винтур, организаторка на овој настан и уредник на американски Вог, блесна во романтичната креација на една од водечките модни куќи, но не беше единствената од која беше тешко да го тргнете погледот. Меѓу многуте sвезди кои зрачеа со невиден гламур, како супермоделот Ирина Шајк, моделот Кендал Џенер, латино дивата Џеј Ло и тенисерката Серена Вилијамс, една политичарка се најде во центарот на вниманието за нејзината префинета креација со моќна порака…

Иако традиционално се одржува првиот понеделник во мај, гламурозната Мет Гала, заради пандемијата на Корона вирус, дури сега го доживеа своето прво есенско издание оваа година.

Вистинска армија sвезди од светот на модата, музиката, филмот и забавата и оваа година поминаа на црвениот тепих, а нивната задача беше да се облекуваат на темата „Во Америка: Лексикон на модата“.

Токму 71-годишната уредничка на библиска мода беше меѓу првите што привлече внимание со својот моден избор, блескаше во разигран цветен фустан со набори и нагласени раменици, потпишан од познатиот бренд Оскар де ла Рента.

Ана Винтур
Кендал Џенер

Заедно со најмоќната жена во светот на модата, многу познати гости успеаја да предизвикаат „вау ефект“ веднаш штом се појавија, а меѓу нив е и супермоделот Кендал Џенер.

Американскиот модел ви го одзема здивот во транспарентна креација надополнета со кристали со потпис на луксузната француска модна куќа Живанши. Софистицираната креација остави малку на имагинацијата, а реалити starвездата ја зачини со прекрасен дијамантски ѓердан и ниска пунџа.

Серена Вилијамс

Познатата тенисерка Серена Вилијамс се погрижи сите погледи да бидат вперени во неа кога пристигна на црвениот тепих, што беше успешно. Почитуваната спортистка се појави во ефективен фустан со наметка од розови пердуви.

Впечатливата и пред се моќна креација е дело на италијанската модна куќа Гучи, а една од најуспешните тенисерки на сите времиња ја комбинираше со сребрени сандали со високи потпетици и брановидна фризура.

Џенифер Лопез

Латино дивата Џенифер Лопез овој пат се појави со стајлинг во кафеава боја. Музичката ѕвезда се одлучи за тоалета со долг шлиц што ја направи американската модна куќа Ралф Лорен.

Заедно со креацијата, популарната пејачка носеше крзнено палто и каубојска шапка, а за дополнителна доза на дрскост, посегна по сребрени сандали и преголеми метални ѓердани.

Ирина Шаек

Супермоделот Ирина Шаек не се плаши да покаже малку кожа, па затоа не е изненадувачки што се појави на Мет Гала во „гол“ фустан. Руската убавица се појави во мини модел во боја на кожа украсен со драматичен шлиц надополнет со шарени цвеќиња.

Романтичната, но шик креација е дело на италијанската модна куќа Москино, а заносната манекенка ја комбинираше со минималистички беж сандали и нова, кратка фризура.

Александра Оказио – Кортез

Меѓу многуте гости, една позната дама одлучи да испрати порака со својот стајлинг. Станува збор за политичарката Александрија Окасио-Кортез која се појави на црвениот тепих во бел фустан од сирена со натпис ,,Даночи ги богатите’’ во светло црвена боја, а е потпишан од дизајнерката Аурора Џејмс.

„Пред да почнете да дивеете, владините претставници на Њујорк редовно се поканува на Мет Галата за да ја следат употребата на јавните културни институции во нашиот град. Јас бев една од ретките присутни. Фустанот е позајмен “ – објасни таа на својот профил на Инстаграм.

Другите гости не разочараа со своите модни изданија, а ова се некои што сигурно ќе се паметат долго време:

Хајли Бибер
Каја Гербер
Меган Фокс
Крис Џенер
Кјара
Емили Блант
Били Ајлиш
Ријана
Џиџи Хадид
Кејт Хадсон
Емили Ратајковски
Џилијан Андерсон
Иман
Зое Кравиц
Кристен Стјуард
Алиша Кис
Рита Ора
Кара Делвињ
Шерон Стоун
Лоурдес Леон
Ким Кардашијан

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement