Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Ги сакаше Џон Траволта и Патрик Свејзи: Кирсти Ели ја доживеа најголемата тага и среќа во еден ден…

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија нејзините деца.-Со тага ве известуваме дека нашата неверојатна, бестрашна и сакана мајка почина по кратка битка со ракот, кој неодамна и беше откриен. Беше опкружена со семејството и се бореше со голема сила, оставајќи ни ја својата бескрајна радост на живеење – стои во соопштението.

Магазинот „Rolling Stone“ напиша дека актерката засекогаш ќе остане запаметена по нејзиниот шарм и вечно запалена цигара.

Заборавена актерка која Холивуд ја отфрли поради нејзините политички убедувања, вљубена жена во Патрик Свејзи и Џон Траволта, ќерка која во еден ден ја доживеа најголемата трагедија, но и најголема среќа… Која беше Кирсти Ели?

Во продолжение ви ги претставуваме најинтересните клипови од нејзиниот живот.

Сè започна во Канзас

Кирсти е родена на 12 јануари 1951 година во Вичита, Канзас. Откако ги започнала студиите на Универзитетот во Канзас, таа одлучила да се пресели во Лос Анџелес за да се занимава со глума.

Првата улога и најголемата трагедија во нејзиниот живот

Една од нејзините први улоги беше Савик во филмот „Ѕвездени патеки II: Гневот на Кан“ од 1982 година.

Меѓутоа, во периодот пред снимањето на филмот и нејзината последна аудиција за улогата, и се случи голема трагедија. Кристи дознала дека нејзината мајка загинала, а татко и е тешко повреден во сообраќајна несреќа во Канзас.

Парамаунт потоа ја одложи нивната последна аудиција за Кирсти да може да оди на погребот.

  • Тоа беше најголемата трагедија во мојот живот, а добивањето на улогата во Star Trek мојот најсреќен ден – признала актерката.

Вљубена во Патрик Свејзи

  • Посакувам да имам афера со Патрик Свејзи, но двајцата бевме во брак. Го бакнав и посакувам да имам афера, но јас цврсто верувам во верноста и тој беше оженет. Кога сте на пат на снимање, многу е лесно да се заљубите во колегата. Многу, многу лесно – рече таа.

Серијал „Café Cheers“.

Кирсти се стекна со слава во популарните ситкоми од 1980-тите и 1990-тите, а нејзината пресвртница дефинитивно беше серијата „Café Cheers“

Улогата на Ребека Хоу во серијата „Café Cheers“ ја стави на актерската карта, а како што признала актерката, првите недели на снимање биле навистина „нервозни“ откако таа влезе во серијата по Шели Лонг.

  • Имаа одлична серија и не сакав да бидам причина за нејзиниот пад -изјави Кирсти.

Во период од шест години, таа беше номинирана пет пати за наградата Еми, а освои една за оваа улога.

„Погледни кој зборува“ и нераскинливата врска со Џон Траволта.

Филмот од 1989 година „Види кој зборува“ повторно ја спои со Џон Траволта, кој стана нејзин голем пријател.

Во подкаст во 2018 година, таа призна дека го сакала во доцните 1980-ти, но одлучила да нема никаква врска со него бидејќи во тоа време била во брак со Паркер Стивенсон.

  • Ми требаа години да не гледам на Џон како на некој во кој сум заљубен.
  • Ќе кажам дека тоа беше една од најтешките работи што ги направив, најтешката одлука што ја донесов, бидејќи бев луд по него. Се забавувавме. Немаше сексуална врска бидејќи не сакав да го изневерам сопругот. Но знаете, има работи полоши од секс, од такво изневерување…

– Тоа беше најтешката одлука што некогаш ја донесов бидејќи бев лудо вљубена во него. Бевме забавни заедно. Тоа не беше сексуална врска бидејќи не можев да го изневерам сопругот. Но, знаете, мислам дека има многу полоши работи од сексот, од изневерувањето на некој таков –

Но, таа призна дека продолжила да флертува со него и откако се оженил со Кели Престон во 1991 година, односно додека таа не ја запознала сопругата на актерот.

  • Кели ми пријде, тогаш веќе беа во брак и ми рече Зошто флертуваш со мојот сопруг? И тогаш донесов одлука и тоа беше крајот на тоа –

Кога ја слушна тажната вест, Траволта се прости од актерката на социјалните мрежи.

  • Со Кристи ја имав една од најпосебните врски што сум ги имал. Те сакам Кристи. Знам дека повторно ќе се видиме – напиша актерот.

Две Еми награди за Кирсти Ели

Покрај Еми за улогата во серијата „Café Cheers“, актерката доби уште една Еми за улогата на Сали Гудсан во филмот “David’s mom“ од 1994 година.

Брак со Паркер Стивенсон

Актерката беше во брак двапати. Таа беше во брак со Боби Ели од 1970 до 1977 година, а во 1983 година се омажи за актерот Паркер Стивенсон.

Според People, Ели и Стивенсон се запознале во еден бар. Иако не го препознала, била многу импресионирана.

  • Го видов и му реков на цимерот: ‘Би умрела за него’ – се сеќава таа.

Двајцата посвоија две деца: Вилијам и Лили, а се разведоа во 1995 година.

По разводот, таа неколку години беше во врска со ѕвездата на „Мелроуз плејс“, Џејс Вајлдер.

Проблеми со тежината
Кога беше на врвот на кариерата, многу се зборуваше за нејзината тежина. Таа се бореше со килограмите и успеа да ослабе, па дури и се здебели преку 40 килограми.

Отфрлена од Холивуд поради политички ставови

Актерката предизвика контроверзии на социјалните мрежи со твитови кои го доведуваат во прашање движењето #meToo, го поддржуваат Доналд Трамп, а неодамна со твит прашува „што е реално, а што лажно“ за војната во Украина.

Таа исто така беше член на Скиентолошката црква и со тоа предизвика различни мислења.

-Ми прекорија што јавно ги искажувам моите политички убедувања. Но, не беше секогаш така. Им се допаднав кога гласав за Барак Обама во 2008 и 2012 година, а потоа го сменив политичкото мислење и јавно зборував против кандидатурата на Хилари Клинтон во 2016 година. Затоа платив висока цена. На Твитер ме следеа многу познати луѓе, а сега само тројца ме следат. И јас останав без улоги. И јас сум истата личност! –

-Можеш да готвиш мет, можеш да спиеш со проститутки… се е во ред се додека не гласаш за Трамп. Ме прогласија за негативец. За мене беше чудна ситуација бидејќи уметниците се главно луѓе кои слободно размислуваат за се. Ме прави да се чувствувам како да сум во „Зоната на самракот“. –

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement