Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Време и стакло: Како правилно да ги чувате омилените парфеми

За да не се изгуби мирисот и уникатниот шарм.

Дали внимавате на датумот на истекување на вашите омилени парфеми или секогаш успевате да ги искористите пред датумот на истекување?

Имајте на ум дека со текот на времето, секој состав на парфем е предмет на промена на еден или друг начин. Но, ако добро се грижите за вашите „миризливи“ шишиња, ги чувате внимателно, тогаш можете да го избегнете непријатниот мирис на вашите омилени ароми.

Според експертите, просечниот рок на траење на парфемите е од три до пет години. Сепак, ова не значи дека не може да се користи мирис со поминат рок. Композициите за парфеми ги задржуваат своите уникатни својства подолго од кремите или кармините: покрај ароматичниот состав, кој вклучува природни и синтетички компоненти, тие содржат и алкохол – одличен конзерванс.

За да го продолжите животниот век на вашиот мирис, мора да се придржувате до овие правила:

  • Чувајте шишиња со парфеми на темно место, далеку од директна сончева светлина. Негативното зрачење ја уништува молекуларната структура на компонентите на мирисот;
    следете ја влажноста и температурата во просторијата каде што се чува парфемот. Оптимални услови: собна температура од 20 до 25 степени, влажност од 70%. Инаку, бањата не е најсоодветно место за чување на колекција парфеми;
  • Не тресете го шишето: на пример, ако парфемот е стар повеќе од пет години, тогаш дефинитивно не треба да се чува во фиока на биро.
  • Не заборавајте да ставите капак на парфемот за да не влегува воздух во него. Ако користите шише за прскање, тогаш овој проблем ќе влијае на вас во помала мера: спрејот не дозволува воздух да поминува низ и не дозволува компонентите да испаруваат. Ако користите стандардно шише што може да се полни, држете го капакот цврсто затворен постојано.
  • Ако собирате винтиџ парфеми, имајте на ум дека кога таквите композиции се чуваат подолго време (повеќе од 10-15 години), горните ноти исчезнуваат од нив. Најчесто тоа е цитрус и овошје. Соодветно на тоа, мирисот со погуст состав, со доминација на дрвенести, смолести, животински акорди, е зачуван многу подобро и подолго од другите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement