Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Враќање на долгообезбедените права: До кој степен е всушност нашиот очај кај жените од Авганистан?

Семејно насилство, дискриминација во однос на работничките права, понижување, негирање на правото да се донесуваат одлуки за сопственото тело… звучи како да зборуваме за жени од радикален Авганистан, нели? Или ви звучи нешто што е поблиску до вас?

Можеби живееме во средина во која навидум на жените им се даваат сите права, (очигледна) еднаквост со мажите, апсолутна слобода на живеење и донесување одлуки. Но, сигурни сме дека секој од нас знае барем една жена од својата околина, која доживеала некои од овие неправди, малтретирање и заплашување на училиште или на работа, напад врз сопствената безбедност, тело, па дури и живот.

Настаните што се разгоруваат во Авганистан, сликите што се појавуваат пред нашите очи веќе со денови, за девојчиња и жени кои ги губат сите основни животни права и добиваат вето за работа и школување; списокот е подолу: за прошетка надвор од куќата без бурка, машки придружници, каде што се насилно одведени од своите домови за да служат како забава за Талибанците, само нè потсетуваат на тоа колку исклучително се кревки женските права и во 21 век!

Можеби не ви паднало на памет до вчера, но денес е совршено јасно: правата на жените во денешниот свет се далеку од хумани, очекувани за овој век, едноставно нормални, и на крајот: безбедни. Доволно е да се појави една моќна рака и едноставно да одземе што сака од вашиот дом, ви стои на патот.

Ако сте еден од оние кои мислат дека ова е можно само далеку во југоисточна азиска земја, во екстремен Авганистан, кој отсекогаш имал мали шанси да се приближи до европскиот стандард, сетете се на неодамнешните настани во Полска, каде што жените беа законски лишени од право на абортус и одлучување дали сакаат да настапат во улога на мајка или не.

Факт е дека во 2021 година, овде во Европа, насекаде во светот, секојдневно ја доживуваме социјалната неправда од мажи, чија моќ сè уште доминира на планетата. Жените се „послабиот“ пол, „понежниот“ пол, „ранливиот“ пол. Дали сме?

Бестрашните жени од Авганистан докажуваат дека ние не сме. Иако угнетени, заплашени и уплашени со причина, тие земале транспаренти и пушки во рацете и застанале пред најсуровата талибанска војска со барања да го обезбедат правото на живот што го имале дотогаш.

Овие припадници на „послабиот“ пол сфатија дека никој друг нема да се залага за нив и дека тоа мора самите да го направат. Ако успеавте да ја пропуштите, нивната порака е следна: силата на една жена е огромна, но силата на илјада и илјада жени е неуништлива. Затоа, тие се обидуваат да им попречат што е можно пов

Никој не смее да ни ги одземе правата што ни припаѓаат како човечки суштества, и за кои се боревме напорно низ историјата.

Заедно со нашите мајки, сестри, ќерки, взаемно зајакнување и поддршка, можеме да создадеме многу подобар свет. Со сочувство за страдањата низ кои поминаа сите жртви на режимот, и не вртејќи ги главите настрана. На овој начин се правиш соучесник. Затоа образованието и еманципацијата на младите жени и девојки сè уште е од клучно значење, но не само за девојчињата, туку и за момчињата.

Машкиот свет во кој сме принудени да живееме потекнува од утробата. Колку и да не сакаа да признаат, од жената започнува сè. Ова е многу важен дел. Секоја мајка утре може да го промени светот. Дозволувајќи им на своите момчиња да ги изразат своите чувства, преку плачење, преку прегратки, преку разговор. Воспитување емоционално и социјално стабилни мажи, кои ќе ја разберат и почитуваат улогата на жените во овој свет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement