Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Во 1996-та Баба Ванѓа рекла: Нешке, ќе ни дојде короната, ќе биде секаде околу нас! Ќе се појават болести кои биле заборавени

Долг е списокот на пророштва што му се припишуваат на најпознатиот пророк во светот Нострадамус и најпочитуваната пророчица на Балканот, Баба Ванѓа. Некои од најавите што ги дадоа звучат прилично неверојатно, можеби дури и бизарно, третите пораки се чини дека се кодирани и никој не може да ги дешифрира.

Манијата околу пророштвата на Ванѓа е повторно актуелна со појавата на вирусот корона. Се појавија признанија дека најпознатата пророчица на овие простори претскажа злобна чума што убива. Некои веруваат, многу се расправаат, а трети се исмејуваат.

Факт е дека уште од античко време, владетелите и кралевите барале помош од психички лица или пророци. Од кога постоел светот, луѓето сакаа да знаат каква иднина им носи.

Доаѓа чума што го задушува целиот свет: „Нешка, короната ќе биде насекаде околу нас!“

Овие зборови ги пренесе познатата бугарска гимнастичарка Нечка Робева на почетокот на 2020 година, а цитатот го објавија скоро сите балкански медиуми со молскавична брзина.

На средина на пандемијата, Нешка, која има несомнено силно влијание во Бугарија поради нејзините бројни успеси, наводно ги припишувала овие зборови на најпознатата гатачка во овие области, Баба Ванѓа, која често ја посетувал.

„Нешто ќе го сруши човештвото!“

Медиумите објавија дека Ванѓа ги упатила овие зборови на Нешка во разговор пред нејзината смрт во 1996 година. Видовитата жена, наречена Нострадамус со здолниште, и ’рекла, според приказните, дека на Земјата ќе се појави нешто што ќе го уништи целото човештво.

Медиумите пишуваа дека Неска ја пренесе и оваа реченица: „Короната ќе биде насекаде околу нас“

Корона на бугарски значи круна и е поврзана со руската доминација во таа земја.

Робева вели дека мислела дека тоа значи дека Бугарија ќе биде под руска окупација. Дури сега сфати дека станува збор за коронавирус.

Непозната болест

За нешто слично наводно во медиумите зборувал нејзиниот соработник, кој една година пред неговата смрт, во 1995 година, слушнал од Ванѓа дека светот ќе биде погоден од вирус што би имал разорна моќ, што ќе одземе многу животи.

Тие исто така и припишуваат на неа како изрекла дека болеста ќе се шири енормно брзо низ целиот свет и дека на најголемите светски експерти ќе им треба една година да најдат соодветен лек што би можел да ја потисне оваа болест.

Цитирани се и зборовите на друг соработник, кој тврди дека Ванѓа спомнала дека луѓето ќе паднат и ќе умрат на улиците, а страшна болест ќе го проголта светот. Имаше дури и мистична реченица: Можеби ќе се врати болеста што човештвото веќе ја надмина.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Иако ги поврзуваат три различни елементи, вода, воздух и оган, жените родени во овие три хороскопски знаци имаат многу заеднички одлики, а една е...

Fool Moon

Она што е убаво за една личност, не мора секогаш да биде убаво за сите други. Сепак, не може да се негира дека некои...

Fool Moon

Мали тајни кои ќе ви дадат совршени веѓи за неколку минути. Изразот „веѓите се рамката на лицето“ не е случаен. Правилно обликуваните веѓи можат...

Green Tea

Јапонско јаболко Покрај веселата боја која веднаш го крева расположението, ова јаболко содржи витамин ПП, кој е одговорен за производство на серотонин, се бори...

Advertisement